Západočeská galerie v Plzni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Západočeská galerie v Plzni
Budova masných krámů, výstavní síň galerie
Budova masných krámů, výstavní síň galerie
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Kód památky18978/4-4404 (PkMISSezObrWD)
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Západočeská galerie v Plzni náleží k nejvýznamnějším muzeím výtvarného umění západních Čech i celé České republiky. Sbírkový fond galerie je vystavován ve dvou výstavních síních; první z nich výstavní síň Masné krámy se nachází v budově bývalé masné tržnice postavené v roce 1392 a druhá výstavní síň „13“ se nachází v goticko-renesančním domě v blízkosti Masných krámů. Obě síně se nachází v Pražské ulici v Plzni.

Historie galerie[editovat | editovat zdroj]

Západočeská galerie vznikla v roce 1954 a navázala na činnost plzeňského uměleckoprůmyslového muzea. Mezi lety 1954-1972 byla Západočeské galerie součástí budovy plzeňského muzea. Galerii se podařilo zcela osamostatnit až v roce 1972, kdy byla otevřena nová výstavní síň Masné krámy. V letech 1954–1985 ji jako ředitel vedl Oldřich Kuba.[1]

Historie budovy Masné krámy[editovat | editovat zdroj]

Budova masných krámů postavená v roce 1392 v gotickém slohu sloužila původnímu účelu až do poloviny 20. století. Po náročné rekonstrukci, která zachovala původní dispozici stavby, vznikla netradiční výstavní síň, která byla slavnostně otevřena v březnu roku 1972. V budově jsou kromě výstav ze sbírek galerie pořádány pravidelné koncerty či kulturní a vzdělávací akce.

Historie výstavní síně "13"[editovat | editovat zdroj]

Tato výstavní síň v zrekonstruovaném goticko-renesančním domě v Pražské ulici 13 byla veřejnosti představena v roce 1997. V budově rovněž sídlí ředitelství galerie a oddělení galerijní práce. Při rekonstrukci domu pro galerijní účely v 90. letech 20. století byl v přízemních prostorách objeven v Čechách ojedinělý pozdně gotický dřevěný malovaný strop.

Sbírkový fond galerie[editovat | editovat zdroj]

Sbírkový fond galerie se zaměřuje na české výtvarné umění od středověku po současnost a lze rozdělit do několika celků:

  • sbírky starého umění z 14.-18. století
  • tvorba 19. století
  • umění 1. poloviny 20. století
  • současné umění

Galerijní sbírky obsahují díla Karla Purkyně, Mikoláše Alše, Julia Mařáka, Antonína Slavíčka, Jana Preislera, Bohumila Kubišty, Emila Filly, Václava Špály, Augustina Němejce, Františka Sequense, Huga Boettingera, Adrieny Šimotové a dalších.

Monografie[editovat | editovat zdroj]

  • MUSIL, Roman. Západočeská galerie v Plzni. London : New York: Scala Arts & Heritage Publishers Ltd., 2019. (Director's Choice). (anglicky nebo česky) [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SLOUPOVÁ, Andrea. Západočeská galerie v Plzni. Vesmír. 2024-01-08, roč. 103, čís. 1, s. 58-60. Dostupné online. ISSN 1214-4029. 
  2. REITSPIESOVÁ, Eva. Druhou českou institucí zařazenou do proslulé anglické edice Director's Choiceje Západočeská galerie v Plzni. www.zpc-galerie.cz [online]. Západočeská galerie v Plzni, 2019-09-25 [cit. 2019-10-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]