V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - hrad". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - budova", tou by se měla nahradit.

Kongresové centrum Praha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palác kultury
(Kongresové centrum)
Kongresové centrum při pohledu z kongresové lávky směrem na zastávku metra Pražského povstání
Kongresové centrum při pohledu z kongresové lávky směrem na zastávku metra Pražského povstání
Základní informace
Země Česká republikaČeská republika Česká republika
Vystavěn 1981 (jako Palác kultury)
Zrekonstruován 19982000 (jako Kongresové centrum)
Sloh Neofunkcionalismus
Stavební materiál Zdivo
Zeměpisné souřadnice
Palác kultury  (Kongresové centrum)
Fire.svg
Palác kultury
(Kongresové centrum)

Kongresové centrum Praha, původně Palác kultury (v dobové zkratce nazývaný Pakul, lidojem[1], v Krylově "Atlantis" také lidojem pražský), je rozsáhlá neofunkcionalistická budova v Praze-Nuslích, ležící na hraně Nuselského údolí a Pankrácké planiny mezi Nuselským mostem a Pankráckým náměstím u stanice metra Vyšehrad. K jeho přednostem patří mj. jedinečný výhled přes Vltavu na panoráma Pražského hradu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Fasáda Kongresového centra
Panoramatický pohled z Pražského hradu, kde je vidět Palác kultury ve střední pravé části snímku. V popředí Rašínovo nábřeží s Tančícím domem, uprostřed emauzský klášter a zcela vzadu silueta Kunratického lesa, vlevo je vidět hotel Corinthia Hotel Prague

Výstavba budovy byla zahájena v roce 1976 na místě hřiště Nuselského SK a dokončena roku 1981. Při zahájení stavby bylo o budově referováno jako o Sjezdovém paláci, neboť byla určena též pro konání stranických sjezdů, které KSČ do té doby pořádala v přejmenovaném Průmyslovém paláci na pražském holešovickém Výstavišti. Teprve od počátku roku 1981 byla budova známa pod názvem Palác kultury. Ke slavnostnímu otevření došlo 2. dubna za účasti prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. V prosinci 1989 zde proběhla jednání o složení první polistopadové vlády Československa.

V roce 1981 byla odhalena před Palácem kultury směrem k centru na kamenném podstavci bronzová socha s názvem ,,Radostný den,, od sochaře Jana Hány (1927-1994). Šlo o sochu matky s dcerou, které se s květy v rukou radují ze života. Po sametové revoluci byla tato socha odstraněna, přestože neměla žádný politický podtext a dodnes zde po ní zbyl jen podstavec.

Budova byla v roce 1995 přejmenována na Kongresové centrum. V letech 19982000 proběhla generální rekonstrukce a dostavba. K dispozici je 8 sálů s kapacitou celkem 4500 osob; největší z nich, Kongresový sál, pojme asi 3000 lidí. Akustika Kongresového sálu patří podle odborníků k nejlepším na světě (13. v pořadí).[2] V září 2000 se zde konalo 55. zasedání Mezinárodního měnového fondu[3] a Skupiny Světové banky, v roce 2002 zasedání NATO.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAVEL, Ivan M.. Dopisy od Olgy. Praha : Knihovna Václava Havla, 2010. ISBN 978-80-903518-4-4. Kapitola 64, s. 234. Dopis ze 16. května 1982. 
  2. Lidové noviny. 6. září 2001.  
  3. http://inpeg.ecn.cz/frames/55/551.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]