Náměstí Míru (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chrám svaté Ludmily uprostřed náměstí
Náměstí Míru, Praha, kulové panorama

Náměstí Míru (dříve Purkyňovo náměstí) je náměstí v Praze, v obvodu a městské části Praha 2 a ve čtvrti Vinohrady.

Náměstí je centrem západní části Vinohrad. Jeho vnitřní část je upravena jako park. Uprostřed něj se nachází kostel sv. Ludmily, po obvodě několik významných budov, například Vinohradské divadlo, Národní dům na Vinohradech, školy či úřady (konkrétně MÚ Prahy 2).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Náměstí Míru je významným přestupním uzlem městské hromadné dopravy.

25. června 1897 byla uvedena do provozu Městská elektrická dráha Královských Vinohrad, součást okružní dráhy Praha – Žižkov – Královské Vinohrady. Přes náměstí procházela dnešními ulicemi Korunní a Anglická. 15. prosince 1897 i vinohradskou část okruhu převzal pražský podnik. 4. února 1898 byla zprovozněna druhá pražská obecní tramvajová trať, z Perštýna přes Karlovo náměstí dnešní Ječnou a Jugoslávskou ulicí na Purkyňovo náměstí. 1. července 1899 byla trať prodloužena dnešní Francouzskou ulicí dále do Vršovic. Roku 1908 vznikla na Purkyňově náměstí jedna z prvních dvou stálých tramvajových smyček v Praze (v provozu (23. srpna 1908 – 17. dubna 1928). Úsek Anglickou ulicí byl zrušen byl zrušen 17. dubna 1928. Kolem roku 1978 byla trať z náměstí do Korunní ulice (tehdy Wilhelma Piecka) přeložena do Blanické ulice.

Pod náměstím se nachází stanice Náměstí Míru linky A pražského metra. Podle plánů zde má být v budoucnu přestupní stanice mezi linkami A a D. Jezdí zde několik denních i nočních tramvajových linek (4, 10, 16, 22, 51, 57, 59), autobusové linky 135 a školní 552.

Do náměstí ústí několik významných městských komunikací: Jugoslávská na západ směrem k Tylovu náměstí, náměstí I. P. Pavlova a Karlovu náměstí, Francouzská na jihovýchod do Vršovic, Korunní k východní části Vinohrad, na sever Italská k západní části Žižkova, od severojižní magistrály a Tylová náměstí přichází jednosměrná víceproudá Rumunská ulice. Jednosměrné komunikace po obvodu náměstí tvoří de facto velký kruhový objezd.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′32″ s. š., 14°26′12″ v. d.