Palác Valdek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác Valdek
Průčelí budovy
Průčelí budovy
Účel stavby

kavárna, kino a budova banky

Základní informace
Sloh funkcionalismus
Architekt Antonín Bellada
Výstavba 1929
Poloha
Adresa Jugoslávská 620/29 a náměstí Míru 620/1, Praha 2, Vinohrady, ČeskoČesko Česko
Ulice Anglická, Jugoslávská a náměstí Míru
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Valdek se nachází v Praze na rohu ulic Anglická, Jugoslávská a Náměstí Míru. Vznikl na místě činžovního domu s názvem Na Valdeku. Současná funkcionalistická stavba pochází ze závěru 20. let 20. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Investor pověřil vypracováním návrhu paláce architekta Antonína Belladu. Dům s železobetonovou konstrukcí realizovala společnost Jaroslava Wimmera. Sedmipatrový dům měl průčelí orientované směrem k Náměstí Míru; fasáda byla rozčleněna podle užití domu. Přízemí a první patro s prostornými výlohami a okny stály v kontrastu s podobou dalších šesti pater. Šesté patro mělo zmenšený půdorys a nacházely se zde terasy.

Dům měl sloužit částečně jako obchodní, částečně jako nájemní a v jeho suterénu se nacházelo kino. V přízemí se nacházely prostory pro obchody a v prvním patře potom kavárna.[1] Dům byl dokončen v roce 1929.

Kino Waldek po druhé světové válce neslo název Kino Varšava. Některé části paláce, které sloužily pro společenské akce, byly rekonstruovány v závěru 70. let 20. století. Rovněž se až do 90. let 20. století dochovala i původní podoba kavárny v 1. patře, která byla později přestavěna.[1] V současné době přízemí a první patro slouží jedné bance působící na území České republiky.

Pasáž Valdek z Jugoslávské ulice

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b POLÁK, Milan. Město Královské Vinohrady. Praha: Milpo Media, 2009. ISBN 978-80-87040-16-4. S. 126. (čeština)