Náměstí I. P. Pavlova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náměstí I. P. Pavlova
Náměstí I. P. Pavlova, pohled od východu
Náměstí I. P. Pavlova, pohled od východu
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 2
Čtvrť Nové Město
Poloha
Historie
Starší názvy Komenského
Petra Osvoboditele
U Slepé brány
Velké říjnové revoluce
Kód ulice 463795
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náměstí I. P. Pavlova se nachází v Praze, na Novém Městě, východní stranou se dotýká Vinohrad. Pojmenováno je po ruském vědci Ivanu Petrovovičovi Pavlovovi. Slangově či hovorově se náměstí i zdejší stanice metra označuje nejčastěji jako Pavlák či Ípák, vzácněji Slinták či Slinťák (podle způsobu, jímž I. P. Pavlov zkoumal podmíněné reflexy psů).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Náměstí vzniklo po odstranění zbytků Slepé brány, která byla součástí barokního novoměstského opevnění. Původně se v letech 18971925 nazývalo Komenského. V roce 1925 bylo přejmenováno na náměstí Petra Osvoboditele, podle srbského a prvního jugoslávského krále Petra Karađorđeviće. Za německé okupace v letech 19421945 se náměstí nazývalo U Slepé brány, po válce se ještě nakrátko vrátil předválečný název. V letech 19481952 neslo název po Velké říjnové revoluci. Poté bylo pojmenováno po ruském (sovětském) fyziologovi Ivanu Petroviči Pavlovovi a tento název si udrželo i po sametové revoluci.[1]

V současné době je jeho význam spíše dopravní: kříží se zde Severojižní magistrála s významnou tramvajovou tratí v Ječné ulici. Jedná se o velmi rušnou křižovatku, kde často dochází k dopravním zácpám a nehodám. Vlivem vysokého automobilového provozu je zde značné znečištění ovzduší a jedna z nejvyšších koncentrací polétavého prachu v Česku. Většinu náměstí tvoří jízdní dráha, přesto se zde ale nachází jeden pruh se zelení a stromy. Z důvodu zachování tohoto pruhu nebyl vybudován pátý výstup z metra a proto lidé, jdoucí dolů na Václavské náměstí, musí přecházet komunikaci magistrály.

Pod náměstím se nachází stanice metra I. P. Pavlova. Většina výstupů ze stanice metra i všechny 4 stanice tramvaje s názvem I. P. Pavlova se nacházejí výše, zejména v části Jugoslávské ulice, která funkčně splývá s Tylovým náměstím na Vinohradech, a v Bělehradské ulici, která Tylovým náměstím příčně prochází.

Okolní objekty a instituce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Náměstí I. P. Pavlova [online]. Praha virtuální [cit. 2016-01-03]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Komenského náměstí, s. 587-588.