Náměstí I. P. Pavlova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náměstí I. P. Pavlova
Café B. Braun

Náměstí I. P. Pavlova se nachází v Praze, na Novém Městě, východní stranou se dotýká Vinohrad. Pojmenováno je po ruském vědci Ivanu Petrovovičovi Pavlovovi. Slangově či hovorově se náměstí i zdejší stanice metra označuje nejčastěji jako Pavlák či Ípák, vzácněji Slinták či Slinťák (podle způsobu, jímž I. P. Pavlov zkoumal podmíněné reflexy psů).

Původně se náměstí jmenovalo Petra Osvoboditele, avšak již koncem roku 1948 neslo název po Říjnové revoluci. V současné době je jeho význam spíše dopravní: kříží se zde Severojižní magistrála s významnou tramvajovou tratí v Ječné ulici. Jedná se o velmi rušnou křižovatku, kde často dochází k dopravním zácpám a nehodám. Vlivem vysokého automobilového provozu je zde značné znečištění ovzduší a jedna z nejvyšších koncentrací polétavého prachu v Česku. Většinu náměstí tvoří jízdní dráha, přesto se zde ale nachází jeden pruh se zelení a stromy.

Z důvodu zachování tohoto pruhu nebyl vybudován pátý výstup z metra a proto lidé, jdoucí dolů na Václavské náměstí, musí přecházet komunikaci magistrály.

Pod náměstím se nachází stanice metra I. P. Pavlova. Většina výstupů ze stanice metra i všechny 4 stanice tramvaje s názvem I. P. Pavlova se nacházejí výše, zejména v části Jugoslávské ulice, která funkčně splývá s Tylovým náměstím na Vinohradech, a v Bělehradské ulici, která Tylovým náměstím příčně prochází.

Okolní objekty a instituce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′32″ s. š., 14°25′47″ v. d.