Evropská (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evropská
Pohled od Divoké Šárky směrem k Pražskému okruhu
Pohled od Divoké Šárky směrem k Pražskému okruhu
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 6
ČtvrťDejvice, Veleslavín, Vokovice, Liboc, Ruzyně
Poloha
Začíná naVítězné náměstí
Historie
Pojmenováno poEvropa
Další údaje
Kód ulice454222
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na ulici od Gymnasijní ulice směrem k Vítěznému náměstí
Pohled směrem na západ od Červeného vrchu
Třída na Červeném Vrchu (pohled směrem k Vítěznému náměstí)
Pohled od Vokovic na východ směrem k Vítěznému náměstí
Křižovatka s ulicí Libockou na Divoké Šárce

Evropská třída je jedna z významných ulic v Praze. Prochází přes katastrální území Dejvice, Veleslavín, Vokovice, Liboc a Ruzyně. Začíná v Dejvicích na Vítězném náměstí, odkud směřuje na západ a zajišťuje tak spojení centra města s Letištěm Václava Havla Praha.

Trasa ulice[editovat | editovat zdroj]

Třída vychází z Vítězného náměstíDejvicích ve směru na západ, protíná Veleslavín, Vokovice a Liboc a končí na Ruzyni. Na své cestě z ní vybočují ulice Gymnasijní, Starodejvická a Na Pískách, míjí náměstí Bořislavka, dále z ní vybočují ulice Horoměřická, Vokovická, Libocká, Vlastina a Drnovská. Ulice končí volným přechodem v ulici K Letišti, v místě mimoúrovňového kříženíPražským okruhem v oblasti Dlouhá míle.

Zhruba ve stejné trase je vedena linka metra A, přímo na ulici se nacházejí dvě stanice, Bořislavka a Nádraží Veleslavín. Třída má po celé své délce oba jízdní směry odděleny středovým pásem, v němž je od Vítězného náměstí po Divokou Šárku vedena tramvajová trať.

Historie a názvy[editovat | editovat zdroj]

Ulice se nachází v místech historické silnice do Velvar, která začínala v místech dnešního Vítězného náměstí a vedla po trase dnešní třídy až po křižovatku s ulicí Horoměřická, odkud pokračovala po trase této ulice směrem na Jenerálku. Zhruba před rokem 1910 nesla část této komunikace v úseku mezi Hadovkou a Bořislavkou pojmenování Veleslavínova. Toto své první pojmenování nesla ulice až do roku 1925, kdy byla ulice prodloužena až k Vítěznému náměstí a spojena s ulicí Dejvickou. Do roku 1932 byla již celá tato nově vzniklá komunikace označována jako Dejvická.

Část této tehdejší Dejvické ulice od Vítězného náměstí k Horoměřické byla v roce 1932 pojmenována jako Velvarská. Roku 1946 došlo k jejímu přejmenování na Žukovova, na počest sovětského vojenského velitele z druhé světové války, Georgije Konstantinoviče Žukova. Toto pojmenování nesla ulice až do roku 1962, kdy byla přejmenována zpět na předchozí pojmenování Velvarská. Tento název si ulice udržela dalších pět let. Ve stejné době došlo k vybudování nové komunikace Na Červeném Vrchu, která propojila Velvarskou ulici s ulicí Kladenskou. Ulice Kladenská v té době nekončila u křižovatky s ulicí Vokovickou, ale pokračovala po trase dnešní Evropské ulice dále směrem na západ.

V roce 1967 došlo k významným stavebním úpravám. Spojením a přestavbou několika ulic již existujících vznikla ulice v dnešní podobě. Spojeny byly stávající ulice Velvarská (úsek od Vítězného náměstí po křižovatku s ulicí Horoměřickou), celá výše zmíněná ulice Na Červeném Vrchu, nově vzniklá komunikace v úseku od křižovatky s ulicí Horoměřická ke křižovatce s ulicí Vokovická (nádraží Praha-Veleslavín), poskytující tak alternativu k již existující paralelní Kladenské ulici, a část ulice Kladenské od Vokovické až k hranicím města. Tato nová komunikace byla pojmenována Leninova, na počest komunistického politika a vůdce bolševické strany Vladimira Iljiče Lenina, a byla do ní přeložena i původní tramvajová trať z Vítězného náměstí do Liboce, která do té doby vedla Kladenskou ulicí.

V roce 1986 bylo vybudováno prodloužení komunikace od jejího tehdejšího konce nacházejícího se u křižovatky s Drnovskou s Letištěm Praha-Ruzyně, respektive ulicí Aviatická. Od roku 1991 nese třída pojmenování Evropská.

28. října 2008 proběhla na třídě vojenská přehlídka v souvislosti s oslavami devadesátého výročí vzniku Československa.[1] Jednalo se o první oficiální vojenskou přehlídku od roku 1985. Ulicí prošly útvary vojska Armády České republiky a záchranářů, nad ulicí proletěly stíhací letouny Vzdušných sil Armády České republiky.[2]

Propad vozovky v červenci 2012[editovat | editovat zdroj]

Dne 8. července 2012 se krátce před polednem propadla část ulice. Propad vznikl u křižovatky s ulicí Horoměřickou, v místě přímo nad razicím štítem nového úseku linky metra A. V místě propadu vozovky se následně vytvořila až pět metrů hluboká díra.[3] Skutečnost, že propad vozovky zapříčinily probíhající práce na novém metru, společnost Metrostav odmítla s vysvětlením, že „příčinou propadu je pravděpodobně porucha na kanalizační stoce a dlouhodobá intenzivní srážková činnost“. Silnice musela být následně pro veškerou dopravu uzavřena.[4] Není však vyloučeno, že k nehodě přispěla kombinace otřesů v podzemí a dešťů z předešlých dnů, kvůli kterým se začaly ve stejné době například uvolňovat i skalní bloky v nedaleké přírodní rezervaci Divoká Šárka.[3]

Doprava v ulici byla obnovena do týdne. V souvislosti s následnými opravami komunikace byly objeveny nové dutiny pod vozovkou v opačném směru.[5]

Poklesy vozovky o velikosti asi 20 cm se v minulosti na této vozovce vyskytly již několikrát. Jejich oprava byla řešena přiasfaltováním inkriminovaného místa.[4]

Významné budovy a místa[editovat | editovat zdroj]

Ve směru od Vítězného náměstí ke křižovatce s Pražským okruhem:

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Při rekonstrukci Evropské v letech 1964–1972 se řešilo výtvarné pojetí výsledné podoby. Bylo rozhodnuto umístil podél ulice díla českých umělců, kterých pro tuto zakázku bylo osloveno 46. Některá díla však nebyla osazena a některá jsou již zničena nebo odstraněna.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WIRNITZER, Jan; MAGDALENA, Nová. Podívejte se, jak přehlídka a oslavy 28. října omezí dopravu v Praze. iDNES.cz [online]. 2008-10-27 [cit. 2012-07-15]. Dostupné online. 
  2. WIRNITZER, Jan. VIDEO: Praha viděla slavnostní přehlídku, průlet stíhaček ale zakryly mraky. iDNES.cz [online]. 2008-10-28 [cit. 2012-07-15]. Dostupné online. 
  3. a b ZVOLÁNEK, Jan; TŘEČEK, Čeněk. Evropská třída v Praze se propadla, kráter je nad razicím štítem metra. iDNES.cz [online]. 2012-07-08 [cit. 2012-07-14]. Dostupné online. 
  4. a b RUMANOVÁ, Jolana. V místě, kde se razí tunel metra, se propadla silnice. Metrostav tvrdí, že za to nemůže. iHNed.cz [online]. 2012-07-08 [cit. 2012-07-14]. Dostupné online. ISSN - 7693 1213 - 7693. 
  5. BERNÝ, Aleš. Další místo na Evropské hrozí propadem, dělníci jej zabetonují. iDNES.cz [online]. 2012-07-13 [cit. 2012-07-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Marek Laštovka, Václav Ledvinka a kolektiv: Pražský uličník – 1. díl (A–N), Libri, Praha 1998, ISBN 80-85983-24-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]