Vojenská přehlídka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vojenská přehlídka v Moskvě roku 2008 při oslavách výročí konce 2. světové války

Vojenská přehlídka je prezentace vojenských sil dané země nebo organizace. Ve většině případů se jedná o prezentaci schopnosti vojenských sil včetně prezentace vojenské výzbroje a výstroje prezentovaných jednotek a techniky. Vojenské přehlídky organizovaly především vojensky orientované státy. Téměř pravidelné vojenské přehlídky byly organizovány v bývalém ČSSR (v Praze na Letné) nebo SSSR (v Moskvě na Rudém náměstí, tradičně vždy 7. listopadu a po 2. světové válce i 9. května) a jiných satelitních státech. Taktéž před a během 2. světové války organizovalo vojenské přehlídky zejména Německo, které je využívalo k vlastní propagaci síly.

Vojenské přehlídky se také konaly při blížícím se vojenském konfliktu pro uklidnění veřejnosti, nebo po jeho ukončení konaném vítěznou stranou ve formě oslavy svého vítězství. Během vojenské přehlídky většinou hraje vojenská pochodová hudba, vojska pak defilují parádním krokem. Vojenské přehlídky se často zúčastňuje i vojenské letectvo, které obvykle přelátává v bojových letounech nad místem přehlídky.

Historické přehlídky[editovat | editovat zdroj]

  • Rudá armáda během Velké vlastenecké války uspořádala pouze jednu jedinou tradiční vojenskou přehlídku dne 7. listopadu 1941 tradičně na počest výročí Říjnové revoluce, šlo o politický manifest, neboť nedaleko od sovětského hlavního města právě probíhala bitva o Moskvu, většina vojáků a tanků odcházela či odjížděla z této přehlídky přímo na frontu. Příprava této vojenská přehlídky probíhala ve velmi přísném utajení, o jejím konání do poslední chvíle nevěděli ani velitelé zde přítomných vojenských útvarů. Kvůli aktuální hrozbě leteckého napadení letouny nacistické Luftwaffe se navíc tato přehlídka nekonala v tradičních 10:00 moskevského času, ale na poslední chvíli byla přeložena o dvě hodiny dříve na 8:00 ráno. Projev na této legendární přehlídce nepřednesl velitel přehlídky, ale netradičně Vrchní velitel Rudé armády Stalin. Také průběh této vojenské přehlídky tradičně do světa vysílal živě Sovětský rozhlas. V následujících letech 1942 až 1944 se další sovětské vojenské přehlídky na Rudém náměstí vůbec nekonaly.
  • Velká Přehlídka vítězství ve Velké vlastenecké válce se na Rudém náměstí konala dne 24. června 1945, tedy v době kdy druhá světová válka v Evropě již skončila, této přehlídce velel Georgij Konstantinovič Žukov, součástí přehlídky se stalo předvádění velkého množství ukořistěných válečných praporů a bojových zástav německého Wehrmachtu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Vojenské přehlídky se konají dodnes pravidelně v Rusku tradičně v Moskvě, ke Dni vítězství ve 2. světové válce, což je v Rusku 9. květen. Vojenské přehlídky ale pravidelně organizuje například Francie v Paříži na Elysejských polích v den nejvýznamnějšího francouzského státního svátku 14. července v den výročí pádu Bastily.