Rudé náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kreml a Rudé náměstí, Moskva
Světové dědictví UNESCO
Rudé náměstí
Rudé náměstí
Smluvní stát Rusko Rusko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, ii, iv, vi
Odkaz 545 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1990 (14. zasedání)

Rudé náměstí (rusky Красная площадьKrasnaja ploščaď) je hlavní náměstí v Moskvě. Je považováno za centrum města i celého Ruska. V roce 1991 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Náměstí odděluje Kreml – dříve sídlo knížat a carů, dnes ruského prezidenta, od staré obchodní čtvrti s názvem Kitaj-gorod. Všechny významné radiální ulice ve městě vycházejí právě z Rudého náměstí.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Místo, kde se dnes náměstí nachází, bylo ještě v 15. století zastavěné dřevěnými domy. Car Ivan III. však vydal roku 1493 dekret, kterým nařídil – vzhledem k nebezpečí požárů – domy strhnout. Nové, prázdné místo brzy začalo Moskvanům sloužit jako tržiště. Později na svém významu ještě vzrostlo; korunováni zde byli i někteří ruští carové. Svůj význam ztratilo po přestěhování metropole Ruska do Petrohradu.

Po občanské válce a vytvoření SSSR se centrum státu znovu usídlilo v Moskvě a stejně jako tomu bylo i dříve náměstí opět mělo klíčový význam. Konaly se zde vojenské přehlídky a manifestace, roku 1929 tu vzniklo Leninovo mauzoleum. U kremelské zdi byli pochováni významní představitelé státu. V rámci plánované socialistické rekonstrukce města a zlepšení podmínek pro přehlídky vojenské techniky byly v 30. letech zničeny některé historické stavby. Roku 1987 přistál Němec Mathias Rust na náměstí s letadlem.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Rudé náměstí z Chrámu Vasila Blaženého

Přestože název Rudé náměstí je často spojován s rudou Kremelskou zdí, nebo s rudou barvou jako symbolem komunistické vlády ve 20. století, název náměstí má původ jinde.

V ruštině slovo krasnyj (červený respektive rudý) kdysi také znamenalo hezký, krásný. Původně tento název měl nést Chrám Vasila Blaženého, ten se však rozšířil na celé náměstí a vystřídal tak název Požar, který náměstí mělo už od dob svého vzniku vypálením starých domů. Současný název tak má až od 17. století.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]