Historické památky Novgorodu a okolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Historické památky Novgorodu a okolí
Světové dědictví UNESCO
Veliky Novgorod montage (2015).png
Smluvní stát RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv, vi
Odkaz 604 (anglicky)
Oblast Evropa
Zařazení do seznamu
Zařazení 1992 (16. zasedání)

Historické památky Novgorodu a okolí (rusky Исторические памятники Новгорода и окрестностей) je souhrnný název, pod kterým UNESCO roku 1992 zaneslo na seznam světového dědictví středověké architektonické památky města Novgorod (od roku 1999 Veliký Novgorod).

Význam[editovat | editovat zdroj]

Město Novgorod, poprvé písemně zmiňované již v 9. století, leželo na obchodních cestách směřujících z Pobaltí a Skandinávie do střední Asie a Byzantské říše.

Historické památky Novgorodu a okolí mají přímou souvislost s formováním Kyjevské Rusi v 9. - 10. století. Městská aristokracie, která vládla městské republice skrze lidové shromáždění věče, pozvala ze Švédska dynastii Rurikovců, která vládla ruským zemím více než 700 let.

Díky místním archijerejům se Novgorod stal jedním z nejstarších a nejdůležitějších center ruského umění a ruské kultury vůbec. Nejstarší ruské staroslověnské rukopisy (11. stol.) vznikly právě v Novgorodu, včetně vlastní historiografie (12. století) a prvního kompletního překladu Nového a Starého zákona do staroslověnštiny. Novgorod je místem zrodu architektonického stylu staroruských kamenných staveb a také jedné z nejstarších ruských malířských škol. Působil zde například Theofanés Řek, učilel slavného ikonopisce Andreje Rubleva.

Většina historických památek je spojena s Novgorodskou republikou (12. - 15. stol.), která byla sama o sobě unikátním fenoménem středověkého Ruska.

Mimořádné archeologické a kulturní vrstvy Novgorodu z 10. - 17. století zahrnují území okolo 347 ha a sahají do hloubky 7-8 m. Unikátní jsou tím, že díky vlhkému prostředí a nepřístupu vzduchu uchovávají také organické materiály.

Kritéria pro zápis na seznam světového dědictví[editovat | editovat zdroj]

  • Kritérium I: Významné kulturní centrum, místo zrodu architektonického stylu staroruských kamenných staveb a jedné z nejstarších ruských malířských škol. Město Novgorod ovlivnilo vývoj ruského umění ve středověku.
  • Kritérium IV: Vzhledem k velkému množství dochovaných památek v Novgorodu je město doslova galerií ruské architektury středověku a pozdějších období (11. - 19. století). Tyto památky samy o sobě ilustrují vývoj ruského stavitelství.
  • Kritérium VI: Novgorod byl jedním z hlavních center ruské kultury a duchovnosti, což dokládají jeho památky a jiné poklady.[1]

Přehled objektů[editovat | editovat zdroj]

Číslo Obrázek Český název Původní název
604-001 Velikiy Novgorod Detinets 08.jpg Novgorodský dětinec a přilehlá část města Новгородский Детинец с прилегающей частью города
604-002 Yaroslavovo Dvorische 01.jpg Jaroslavův dvorec, Znamenský chrám a přilehlá část města Ярославово Дворище, Знаменский собор и прилегающая часть города
604-003 Pokrov Cathedral Zverin Monastery in Velikiy Novgorod.jpg Zvěrin-pokrovský klášter a okolí Зверин-Покровский монастырь и окрестности
604-004 NV Antonovo 04.jpg Klášter svatého Antonína Антониев монастырь
604-005 Церковь рождества.JPG Chrám narození Páně na Krásném poli Церковь Рождества Христова на Красном поле
604-006 Спас-Нередица.jpg Chrám Spas na Něredici Церковь Спаса на Нередице
604-007 Riurikovo Gorodishche.jpg Zbytky Chrámu Zvěstování na hradišti Остатки церкви Благовещения на Городище
604-008 Церковь Рождества Пресвятой Богородицы в Перынском скиту (1230-1240).jpg Peryňská poustevna Перынский скит
604-009
Novgorod - View on Yuriev Monastery from Volkhov 02.jpg
Klášter svatého Jiří Юрьев монастырь
604-010 VNovgorod ChurchInArkazhi VN213.jpg Chrám svatého Jana Almužníka na Mjačině a Chrám Zvěstování na Mjačině Церковь Иоанна Милостивого на Мячине и Церковь Благовещения на Мячине
604-011 Петра и Павла на Синичьей горе.jpg Chrám Petra a Pavla na Sýkorčím vrchu Церковь Петра и Павла на Синичьей горе

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Исторические памятники Новгорода и окрестностей na ruské Wikipedii.

  1. CENTRE, UNESCO World Heritage. Historic Monuments of Novgorod and Surroundings. whc.unesco.org [online]. [cit. 2016-11-30]. Dostupné online. (anglicky)