Wrangelův ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wrangelův ostrov
Wrangelův ostrov na mapě Ruska
Stát RuskoRusko Rusko
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Satelitní snímek ostrova
Pobřeží Wrangelova ostrova

Wrangelův ostrov (rusky: Остров Врангеля) leží v Severním ledovém oceánu asi 140 km od severovýchodního pobřeží Ruska na rozhraní Čukotského a Východosibiřského moře. Dnes je teritoriálním územím Ruské federace, součástí Čukotského autonomního okruhu. Ostrov objevil v letech 1846–1850 anglický mořeplavec Henry Kellett, který využil informace ruského mořeplavce Ferdinanda Wrangela,[1] který na základě domorodých informací polohu tohoto ostrova předpověděl a po němž byl ostrov pojmenován.

Fauna a flora[editovat | editovat zdroj]

Wrangelův ostrov je živnou půdou pro lední medvědy, tuleně, mrože, lumíky a polární lišky. V letních měsících je navštěvován mnoha druhy ptáků. Kytovce, jako jsou velryba grónská, velryby šedé a běluhy lze vidět v blízkosti břehů.

Wrangelův ostrov je poslední místo na světě, kde přežili již vyhynulí mamuti. Mamuti zde žili až do let 2500–2000 před naším letopočtem, žilo zde tehdy okolo 500–1000 jedinců.[2][3][4]

Ostrov a jeho okolní vody, jsou od roku 1976 klasifikovány jako přírodní rezervace. Od roku 2004 je zapsán jako nejsevernější přírodní rezervace do Světového dědictví UNESCO.[5]

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Ostrov, jehož délka je 125 km, má rozlohu 7 670 km². Nachází se 500 kilometrů severně od polárního kruhu, nedaleko hranice věčného ledu. Nejvyšším bodem ostrova je hora Sovětskaja vysoká 1 096 m. Sníh na ostrově zůstává v průměru 260 dní v roce a ledové mořské kry uvolní ostrov jen na několik málo týdnů. Průměrná teplota v lednu dosahuje teploty -39 °C. V červenci 5 °C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. *KUNSKÝ, Josef. Objevy polárních končin. 1. vyd. Praha: Ing. Mikuta, 1946. 
  2. Radiocarbon Dating Evidence for Mammoths on Wrangel Island
  3. Consensus Dating of Remains from Wrangel Island
  4. Mammoths' extinction not due to inbreeding, study finds
  5. Přírodní rezervace na ostrově Wrangel [online]. Světového dědictví UNESCO.. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]