Čukotské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čukotské moře
Mapa Čukotského moře
Zeměpisné souřadnice
Vědci na kře v Čukotském moři

Čukotské moře (rusky: Чуко́тское мо́ре) je okrajové mořeSeverním ledovém oceánu. Na západě od něho leží Wrangelův ostrov, na východě mys Barrow na Aljašce, za kterým je Beaufortovo moře. Beringův průliv je na jihu a propojuje Čukotské moře s Beringovým mořem a Tichým oceánem.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Tání ker Čukotského moře
na jaře

Moře má přibližnou rozlohu 595 000 km² a dá se jím proplout pouze asi čtyři měsíce v roce. Na 56 % rozlohy jsou hloubky menší než 50 m. Oproti jiným mořím v Severním ledovém oceánu má málo ostrovů. Ústí do něj např. řeka Amguema.

Moře je pojmenováno po Čukčech, kteří obývají Čukotku. Čukčové v něm většinou rybaří a loví velryby a mrože lední.

Zásoby ropy a zemního plynu[editovat | editovat zdroj]

Odhaduje se, že pod Čukotským mořem jsou zásoby ropy a zemního plynu o objemu asi 30 miliard barelů (4,8×109 m3). Několik ropných společností má zájem o pronájem území a 6. února 2008 americká vláda ohlásila, že úspěšní zájemci budou muset zaplatit 2,6 miliardy dolarů za práva na těžbu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chukchi Sea na anglické Wikipedii.

  1. (anglicky)'Chukchi Sea Lease Sale Is a Risky Fix for Our Oil Addiction' (Anchorage News, February 8, 2008). www.commondreams.org [online]. [cit. 2010-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]