John Franklin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Franklin
Narození 16. dubna 1786
Spilsby
Úmrtí 11. června 1847 (ve věku 61 let)
ostrov krále Viléma
Ocenění člen Královské společnosti
Manžel(ka) Jane Franklin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir John Franklin (15. dubna 1786, Spilsby, Lincolnshire11. června 1847, u Ostrova krále Viléma, Arktida) byl anglický námořní kapitán a polární objevitel. Poslední expedice, pojmenovaná po něm, tedy Franklinova expedice, se mu stala osudnou, při hledání Severozápadního průjezdu kolem pobřeží Kanady zmizel on i celá posádka dvou jeho lodí HMS Erebus a HMS Terror. Jeho osud byl i přes vyslání řady záchranných expedic na dalších 14 let záhadou. Později (v roce 1984) exhumovaná těla a zmatené zprávy dokládaly kanibalismus a šílené chování posádky způsobené otravou olovem z konzerv.[1] Dne 8. září 2014 byly podmořskou kamerou objeveny trosky lodě Erebus, 6. listopadu 2014 byl z trosek vyzdvižen lodní zvon. 12. září 2016 byl nalezen vrak lodi Terror.

Franklin byl v letech 18361845 guvernérem Tasmánie. Po Johnu Franklinovi byly pojmenovány Franklinův ostrov v Kennedyho průlivu v Grónsku a Franklinův ostrov v Rossově moři v Antarktidě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petr Sobotka: Záhada Franklinovy výpravy vyřešena: Za kanibalismem a šíleným chováním stála otrava olovem. Meteor. Český rozhlas Dvojka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]