Liška polární

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLiška polární
alternativní popis obrázku chybí
Liška polární (Vulpes lagopus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď psovití (Canidae)
Rod Vulpes
Binomické jméno
Vulpes lagopus
(Linné, 1758)
areál rozšíření lišky polární
areál rozšíření lišky polární
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liška polární (Vulpes lagopus), někdy zvaná pesec (jindy však může název pesec označovat jen jednu barevnou formu tohoto druhu) je psovitá šelma, dříve klasifikovaná jako jediný druh rodu Alopex, ale zjistilo se, že rod Alopex patří do rodu Vulpes[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Liška polární žije v severních částech Evropy, Asie a Ameriky, na další místa (např. Aleutské ostrovy) byla vysazena kvůli obchodu s kožešinami. Jejím životním prostředím je tundra, lesotundra a mořské pobřeží, především v zimě proniká při hledání potravy i na zamrzlé moře a ledové kry.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Liška polární je poměrně malá šelma, její tělo měří 50–65 cm, ocas asi 40 cm a výška v kohoutku se pohybuje kolem 30 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4–8 kg, samci jsou obvykle poněkud větší než samičky. Její srst je v zimě hustá a dlouhá, bílé nebo šedobílé barvy, zatímco letní srst je krátká a méně hustá, šedé či černé barvy. V zimě jí sněhobílá srst slouží jako dokonalé ochranné zbarvení. V létě srst zhnědne nebo zšedne, aby se liška snáze skryla mezi kameny a rostlinami.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Lišky polární žijí samotářsky nebo v párech. Teritoria vytvářejí pouze v letním období. Zimu tráví na mořském pobřeží, ledových polích a někdy i na zamrzlém moři. Jsou přitom téměř stále v pohybu a migrují za potravou na značné vzdálenosti. Pouze na noc se zahrabávají do sněhu a po přespání pokračují dál v potulkách. Naproti tomu v letním období se lišky vracejí ke svým norám, které čistí a případně rozšiřují. Jejich nory mohou mít 4-13 východů a často tvoří skutečný labyrint o ploše 30 m², obývaný více liščími rodinami. Potrava lišky polární je především tvořená z lumíků a jiných drobných hlodavců, ptáků (alkouni, papuchalci, kajky, buřňáci, racci, rybáci a další) a jejich vajec a mláďat, přiživuje se i na zbytcích kořisti ledních medvědů. V zimě slouží jako potrava vyvrhnuté ryby z moře.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožují se na jaře a v létě, často až dvakrát za rok. Samice je březí 49-56 dní. Ve vrhu bývá obvykle 3-7 mláďat, výjimečně jich však může být až 12.

Liška polární v českých ZOO[editovat | editovat zdroj]

Početnou skupinu polárních lišek chová v České republice ZOO Brno, jedná se o nenáročné a poměrně atraktivní chovance, přesto bývají polární lišky v zoo chovány poměrně zřídka. Liška polární patří mezi kožešinová zvířata, chovaná na specializovaných farmách. V kožešnictví je často nazývána pesec, což je název přejatý z ruštiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-11]
  2. Zrzavý, J. a Řičánková, V., 2004: Phylogeny of Recent Canidae (Mammalia, Carnivora): relative reliability and utility of morphological and molecular datasets. Zoologica Scripta, 33, 4: 311–333.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]