Pes hřivnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPes hřivnatý
alternativní popis obrázku chybí
Pes hřivnatý v zajetí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď psovití (Canidae)
Rod Chrysocyon
Binomické jméno
Chrysocyon brachyurus
Illiger; 1815
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pes hřivnatý (Chrysocyon brachyurus), též vlk hřivnatý, u domorodých indiánů kmene Guaraní známý jako „Guarou či Aguarasu (v překladu "vysoká liška"), je šelma z čeledi psovitých (Canidae).

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Obývají Jižní Ameriku, především území Brazílie, severní Argentiny, Paraguaye, jižní Bolívie a jihovýchodního Peru. Jejich domovem jsou křovinaté lesy a savany s bažinatým povrchem a bujnou vysokou vegetací.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vlci hřívnatí dorůstají délky 95–107 cm, s ocasem dlouhým 35–49 cm. V kohoutku měří 70–90 cm, váží 20–25 kg. Svým vzhledem vlk hřivnatý připomíná spíše lišku s extrémně dlouhýma nohama a nápadnou hřívou přes ramena. Dlouhé nohy mu umožňují vidět přes vysokou trávu, zkosené drápy usnadňují pohyb v bažinatém prostředí. Je mimochodníkem. Je znám silným, specifickým pachem moči samců, podobným pachu marihuany.[2] Někdy se mu proto říká skunčí vlk, přestože tento pach není zdaleka tak nepříjemný.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Samec a samice obývají společné teritorium ale většinou se setkávají pouze v době páření. Páření probíhá na konci jara, 2–5 mláďat přichází na svět v průběhu srpna a září. Mláďata dospívají v jednom roce. Doba březosti samic činí 56 až 66 dnů.[3] Dožívají se asi 16 let. Vlci hřivnatí jsou monogamní, na celý život mají jednoho partnera.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Několikatýdenní mládě

Pes hřívnatý je všežravec. Loví menší a střední savce jako jsou hlodavci (zvláště zajíci), dále pak ptáky a ryby. Přes 50 % jeho jídelníčku tvoří rostlinná strava – cukrová třtina, různé hlízy a ovoce (zvláště vlčí jablko – Solanum lycocarpum).

Chov psa hřivnatého v Česku[editovat | editovat zdroj]

Expozice vlka hřivnatého je nově v Zoo Brno od roku 2010. Pár tvoří samec Milan z německé Zoo Stuttgart a samice Mira ze Zoo Heidelberg. Dále jsou chováni v Zoo Praha, Zoo Lešná, Zoo Děčín, Zoo Plzeň, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Hodonín a Zoo Liberec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. https://www.wired.com/2011/03/maned-wolf-pee-demystified/
  3. KHOLOVÁ, Helena; KNOTKOVÁ, Libuše; KNOTKA, Jaromír. Mláďata z království divočiny. [s.l.]: [s.n.] 208 s. ISBN 80-7306-215-1. S. 79. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]