Korsak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKorsak
alternativní popis obrázku chybí
Liška korsak v zoo
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď psovití (Canidae)
Rod liška (Vulpes)
Binomické jméno
Vulpes corsac
(Carl Linné, 1768)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liška korsak (Vulpes corsac či Alopex corsac) je drobná liška z čeledi psovitých (Canidae) a z rodu Vulpes.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se ve stepích a polopouštích střední Asie od jihovýchodní Evropy přes Kazachstán až po východní část Mongolska, Číny až po Bajkal.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Velikost těla korsaka se pohybuje asi do 60 cm. Huňatý ocas této lišky dorůstá 35 cm a její hmotnost se pohybuje od 4 do 6 kg. Její zbarvení je nejčastěji šedožluté nebo bíložluté, ale může se objevovat i s kombinací šedé nebo rezavé, hlava je většinou světlá. Je menší než naše hojně rozšířená liška obecná, ale má delší nohy a uši.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Přes den žije převážně v norách, které vyhloubili již živočichové před ní a žije typickým nočním životem. Její obrannou strategií v případě ohrožení např. větší psovitou šelmou je výskok na zadní, přičemž začne prskat. Liška korsak dává především přednost masné stravě, hlavně drobným savcům a ptákům, ale neodolá ani hmyzu, různým bobulím nebo ovoci. Žije v rodinných skupinách, které čítají několik jednotlivců. Její hustý kožich jí přizpůsobuje do chladného klimatu, ale stejně dobře dokáže žít také v teplých krajinách. Dokáže přežít i poměrně dlouhou dobu bez vody a dokáže takováto území, kde daleko není vodní plocha, obývat.

Korsaci se páří s počátkem roku, nejčastěji v lednu až v únoru, později už jen velice zřídka. Březost trvá 49-60 dní a samice rodí od 2 do 11 mláďat, ale nejčastěji se počet mladých pohybuje kolem pěti; ta nejprve žijí naprosto odkázaná až do podzimu rodičům v norách, poté se začínají pomalu osamostatňovat. Její stav populací není pořádně ani prozkoumaný, ale i přesto je známo, že této lišce rodu vulpes hrozba vyhubením zatím poměrně dlouho nehrozí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-07]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]