Korsak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Korsak

alternativní popis obrázku chybí
Liška korsak v zoo
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovití (Canidae)
Rod: liška (Vulpes)
Binomické jméno
Vulpes corsac
(Carl Linné, 1768)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liška korsak (Vulpes corsac či Alopex corsac) je drobná liška z čeledi psovitých (Canidae) a z rodu Vulpes.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se ve stepích a polopouštích střední Asie od jihovýchodní Evropy přes Kazachstán až po východní část Mongolska, Číny až po Bajkal.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Velikost těla korsaka se pohybuje asi do 60 cm, její huňatý ocas dorůstá 35 cm a její hmotnost se pohybuje od 4 do 6 kg. Její zbarvení je nejčastěji šedožluté nebo bíložluté, ale může se objevovat i s kombinací šedé nebo rezavé, hlava je většinou světlá. Je menší než naše hojně rozšířená liška obecná, ale má delší nohy a uši.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Přes den žije převážně v norách, které vyhloubili již živočichové před ní a žije typickým nočním životem. Její obranou strategií v případě ohrožení např. větší psovitou šelmou je výskok na zadní, přičemž začne prskat. Liška korsak dává především přednost masné stravě, hlavně drobným savcům a ptákům, ale neodolá ani hmyzu, různým bobulím nebo ovoci. Žije v rodinných skupinách, které čítají několik jednotlivců. Její hustý kožich jí přizpůsobuje do chladného klimatu, ale stejně dobře dokáže žít také v teplých krajinách. Dokáže přežít i poměrně dlouhou dobu bez vody a dokáže takováto území, kde daleko není vodní plocha obývat.

Korsaci se páří s počátkem roku, nejčastěji v lednu až v únoru, později už jen velice zřídka. Březost trvá 49-60 dní a samice rodí od 2 do 11 mláďat, ale nejčastěji se počet mladých pohybuje kolem pěti; ta nejprve žijí naprosto odkázaná až do podzimu rodičům v norách, poté se začínají pomalu osamostatňovat. Její stav populací není pořádně ani prozkoumaný, ale i přesto je známo, že této lišce rodu vulpes hrozba vyhubením zatím poměrně dlouho nehrozí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-11]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]