Přeskočit na obsah

Liška kana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLiška kana
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďpsovití (Canidae)
Rodliška (Vulpes)
Binomické jméno
Vulpes cana
Blanford 1877
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liška kana (Vulpes cana) neboli liška Blanfordova je malá psovitá šelma, vyskytující se v jihozápadní Asii. Je blízce příbuzná fenkovi. Jedná se o vzácný, málo známý druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Liška kana je drobná, nízkonohá šelma s velmi hustou a dlouhou srstí, zejména na ocase. Její tělo měří 40 – 44 cm, ocas 33 cm, hmotnost dosahuje 0,7 – 2 kg. Zbarvení je pískové se šedými tóny na hřbetě a ocase, břicho, končetiny a tlama jsou bílé. Od očí ke koutkem tlamy vedou tmavé proužky, podobně jako u geparda. Kana je malá, ale poměrně robustní, tento dojem ještě zesiluje jemná, nadýchaná srst, z níž vyčnívají dlouhé pesíky. Nejdelší srst má na ocase, který často nosí zvednutý vzhůru. Končetiny jsou krátké, tlama špičatá, ale poměrně krátká, na čenichu jsou nápadně dlouhé, černé hmatové vousy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Kana se vyskytuje v jihozápadní Asii od Pákistánu a Tádžikistánu po Izrael, Egypt, a východní Turecko. Přes Sinajský poloostrov zasahuje do Afriky, kde žije v severovýchodním Egyptě. Vyskytuje se hlavně v horských oblastech a studených pouštích, její hustá srst je adaptací na prostředí s extrémními výkyvy teplot během dne. Zasahuje do stepí a polopouští.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Kana je extrémně plachá a její pozorování v přírodě jsou dosud výjimečná. Den přespává v doupatech, umístěných pod kameny nebo ve skalních rozsedlinách. Je aktivní za soumraku a v noci, kdy vyhledává potravu. Výborně šplhá po skalách, způsobem pohybu připomíná spíše kočku než lišku. Oproti ostatním liškám je tichá, není známo, že by měla výraznější hlasové projevy. O jejím rozmnožování se mnoho neví, zvláštností jsou velmi malé vrhy – samice rodí jen 1-2 mláďata.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Kana se živí větším hmyzem (např. sarančaty), ještěrkami, hlodavci, drobnými ptáky a rostlinnou potravou. Zvláště ráda žere hrozny a jiné sladké plody.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V Íránu a Tádžikisánu je známa jako Šáh-i rubáh (královská liška), což je narážka na její cennou kožešinu. V Íránu je místy pro kožešinu lovena do pastí.
  • Malé lištičky, plenící vinice, zmiňované v biblické Písni písní (Pís. 2:15), jsou zřejmě lišky kany, známé svou zálibou ve vinných hroznech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Kingdon, Jonathan: The Kingdon Field Guide to African Mammals. London: A&C Black, 2003, s. 223-224.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]