Pes šedý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPes šedý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammlia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď psovití (Canidae)
Rod Lycalopex
Binomické jméno
Lycalopex vetulus
(Lund, 1842)
oblast rozšíření druhu
oblast rozšíření druhu
Synonyma
  • Dusicyon azarae
  • Dusicyon vetulus
  • Lycalopex vetulus
  • liška Azarova
  • pes Azarův
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pes šedý či pes Azarův (Lycalopex vetulus) je šelma z čeledi psovitých (Canidae). Je to druh nevelkého psa s krátkým pyskem a nevelkými zuby, který obývá brazilské savany. Jeho biologie a tudíž i stav ohrožení je málo objasněn. Prožívá však typicky noční způsob života, při kterém loví menší živočichy jako ještěrky a hlodavce, ale i daleko menší jako např. termity nebo luční koníky.

Pes šedý vyhledává především travnaté savany, ale i méně husté lesy a buše v Brazílii. Nejčastěji se vyskytuje na dvou stanovištích: Mato Grosso a Minas Gerais. Nejčastěji se však objevuje v savanách, preferuje travnaté savany typu Llanos nebo Campos.

Je to velice mrštná a rychlá šelma, což je jeden z důvodů proč o ni tak málo víme. Má malé řezáky i třenové zuby, což mu umožňuje rozmělnit pouze menší potravu a což je u něj mezi jinými psovitými spolehlivou charakteristikou. Většinou má krásnou hebkou krémově šedou srst s bílým podkladem. Charakteristický je i jeho huňatý ocas, připomínající spíše ocas lišky, který dorůstá nad 30 cm. Jeho hmotnost se pohybuje od 2 do 4 kg a délka těla jen kolem 60 cm. Šedé tělo lemují i jeho krátké bílé končetiny, břicho a hlava s krátkýma ušima. Pro svou krásnou hebkou srst byl nějaký čas i loven, ale dnes už je lov stabilizován. Ani o jeho rozmnožování toho mnoho nevíme. Dosvědčený je jen fakt, že samice rodí 2-4 mláďata.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-28]