Rondônia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rondonie
Rondônia
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

Brazil State Rondonia.svg

Hlavní město: Pôrto Velho
Souřadnice:
Rozloha: 238 512,8 km²
Časové pásmo: –4
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 1 241 276
Hustota zalidnění: 5,2 ob./km²
Jazyk: brazilská portugalština, indiánské jazyky
Národnostní složení: Brazilci, Indiáni
Náboženství: Římskokatolické
správa regionu
Nadřazený celek: Brazílie
Druh celku: brazilský spolkový stát
guvernér Ivo Narciso Cassol
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: BR-RO

Rondônia (česky Rondonie) je stát v Brazílii. Leží na severozápadě jejího území v Severním regionu, u hranice s Bolívií, a jeho hlavním městem je Pôrto Velho.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rondônia je pojmenována po Cândidu Rondonovi, brazilském průzkumníkovi, který tuto oblast objevoval na začátku minulého století. Území se oddělilo od Mato Grossa v roce 1943 pod názvem Guaporé, jako součást plánu tehdejšího prezidenta Brazílie, Getúlia Vargase na zlepšení osídlení pohraničních oblastí. V 60. a 70. letech nastal rozvoj těžby dřeva, zakládání farem a kávových plantáží. Státem je Rondônia od roku 1982; zároveň je z celé federace nejmladší.

Charakter státu[editovat | editovat zdroj]

Stát hraničí na jihu s již zmíněnou Bolívií, na severu se státem Amazonas, na východě se státem Mato Grosso a na západě má ještě krátkou hranici se státem Acre. Téměř celé jeho území pokrývají tropické lesy, na jihu se nachází náhorní plošina Chapada dos Parecis. Z ní vytékají řeky, které vtékají to veletoku Rio Madeira, ten se později vlévá do Amazonky. Obyvatelé jsou Brazilci, v pralesích však dosud ještě žijí domorodí indiáni. Rondônia je velkým exportérem dřeva, kávy a dobytka. Komunikace jsou špatné; železnice neexistuje a silniční síť je extrémně řídká.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]