Kobylky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Ensifera. O stejnojmenném rodu (a druhu) kolibříků pojednává článek kolibřík mečozobec.

Wikipedie:Jak číst taxobox Kobylky

alternativní popis obrázku chybí
Kobylka zelená (Tettigonia viridissima)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: rovnokřídlí (Orthoptera)
Podřád: kobylky (Ensifera)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kobylky (Ensifera) jsou podřád nebo řád hmyzu. Pokud je chápán jako podřád, řadí se mezi rovnokřídlé (Orthoptera). Do řádu kobylek řadíme i cvrčky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jejich křídla jsou přeměněna v kožovité krytky. Jejich ústní ústrojí je kousací, zadní nohy skákavé. Vyvíjí se proměnou nedokonalou. Mají dlouhá nitkovitá tykadla. Samci cvrkají pomocí přední části krytek. Samci Platycleis affinis, jednoho z druhů tohoto podřádu, mají v poměru ke zbytku těla největší varlata na světě.[1] Samičky mají šavlovité kladélko. V holeni prvního páru noh je sluchové ústrojí. Všechny druhy jsou masožravé. Měří 1,5 - 7,5 cm. Většina druhů napodobuje listy nebo kůru. Samice mají dlouhé kladélko, vajíčka kladou do rostlin nebo do půdy.

Nejznámější druhy[editovat | editovat zdroj]

Fosilní nálezy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 byl popsán druh pravěké kobylky Archaboilus musicus, pocházející ze střední jury Číny. Po 165 milionech let dokázali vědci rozluštit zvuk, který samečci této dávné kobylky vydávali[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Varlata luční kobylky Platycleis affinis tvoří 13,8 procenta těla, zjistili vědci. ekolist.cz [online]. 2010-11-12. Dostupné online.  
  2. http://www.osel.cz/index.php?clanek=6122

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]