Kobylka révová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKobylka révová
alternativní popis obrázku chybí
Kobylka révová, samice
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád rovnokřídlí (Orthoptera)
Podřád kobylky (Ensifera)
Čeleď kobylkovití (Tettigoniidae)
Rod kobylka (Ephippiger)
Binomické jméno
Ephippiger ephippiger
(Fiebig, 1784)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kobylka révová (Ephippiger ephippiger, také Gryllus ephippiger) je druh kobylky z čeledi kobylkovití (Tettigoniidae) a rodu Ephippiger. Je známo celkem 5 poddruhů: E. e. balkanicus, E. e. ephippiger, E. e. harzi, E. e. tamaninii a E. e. usi.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kobylka révová je velká a robustní kobylka o délce těla 20–30 mm, samci dosahují 28 mm. Samci mají asi o 1 mm delší krytky než samice. Samičky mají 15,5–21 mm dlouhé kladélko. Zbarvení těla je světle zelené. Tykadla jsou přibližně 2× delší než tělo. Temeno hlavy je výrazně černé, přední a zadní okraj štítu je často široce rezavě lemován, boční okraj je žlutě lemován. Po boku celého těla je žlutý pruh. Krytky jsou hnědo-červené s výrazným žilkováním. Jedná se o nelétavý druh.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Kobylka révová je evropský druh rozšířený od Španělska, Belgie a Nizozemska do střední a jižní Evropy až po jižní Ukrajinu.

V ČR je tento druh lokální a vzácný, vyskytuje se pouze na jižní Moravě. Znám je především ze Znojemska, Jihlavska a Brněnska.

Biologie a ekologie[editovat | editovat zdroj]

S dospělci se lze setkat od července do pozdního léta. Suchomilný druh preferující lesostepní krajinu (lesostepi, křoviny, vinice apod.), kde vyhledávají solitérní keře a stromy. Samičky na nich často nehybně sedí a samci charakteristicky stridulují a podle stridulace se poměrně snadno určuje jejich poloha. Jako většina kobylek jsou dravé a aktivně loví drobnější bezobratlé.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Kobylka révová není zákonem chráněna ani uvedena v Červeném seznamu ČR. Nebezpečí představuje především zarůstání lesostepí, jedná se o světlomilný druh, který potřebuje osluněné keře. Hlavním managemententovým opatřením je pastva a prořezávky náletu a prořeďování porostů dřevin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. BioLib.cz – Ephippiger ephippiger [online]. BioLib.cz. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]