Rovnokřídlí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rovnokřídlí

alternativní popis obrázku chybí
Saranče Melanoplus femurrubrum
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: rovnokřídlí (Orthoptera)
Latreille, 1793
podřády
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rovnokřídlí (Orthoptera) je skupina hmyzu, do které patří kobylky, cvrčci, saranče obecná a příbuzní živočichové. Mají kousací ústní ústrojí, skákací zadní nohy a jejich samci vyluzují cvrčivé zvuky stridulací. V současné době je však skupina často rozdělována na dvě, mezi kterými pravděpodobně není větší příbuzenský vztah. První z nich je skupina Ensifera (kobylky), jejíž zástupci se vyznačují dlouhými tykadly, nápadným kladélkem u samic, sluchovými orgány v předních holeních a samci vyluzujícími zvuky třením předního páru křídel o sebe (tzv. alární stridulace). Naproti tomu zástupci skupiny Caelifera (sarančata) mají tykadla většinou krátká a nenápadné kladélko. Sluchové orgány jsou umístěny na bocích předních článků zadečku a samci stridulují třením stehen zadních nohou o křídelní žilky (tzv. femoroalární stridulace).

Rovnokřídlí jsou luční, většinou teplomilní živočichové (kobylka), ale někteří žijí i pod zemí (např. cvrčci a jim příbuzná krtonožka). Jsou často draví (živí se např. jiným hmyzem), někteří rostlinožraví (např. saranče) mohou při své migrující části svého životního cyklu páchat velké škody v zemědělství. V Česku žije asi 90 druhů rovnokřídlých, někteří původně jihoevropští (např. koník skleníkový, cvrček domácí) však jen v blízkosti lidských příbytků, kde je teplejší klima.

Systém[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOČÁREK, Petr, a kol. Rovnokřídlí České republiky (Insecta: Orthoptera). 1. vyd. Praha : Academia, 2013. 288 s. (Atlas). ISBN 978-80-200-2173-1.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]