Cvrček domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cvrček domácí

alternativní popis obrázku chybí
Cvrček domácí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: rovnokřídlí (Orthoptera) (Animalia)
Podřád: kobylky (Ensifera)
Nadčeleď: cvrčci (Grylloidea)
Čeleď: cvrčkovití (Gryllidae)
Rod: cvrček (Acheta)
Binomické jméno
Acheta domesticus
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cvrček domácí (Acheta domesticus, alt. domestica) je středně velký, široce rozšířený cvrček.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je hojným nevítaným obyvatelem ústředně vytápěných budov po celém světě, kde požírá uskladněné potraviny a v noci obtěžuje hlasitým cvrkáním, které vydávají pouze samečci třením křídel o sebe ve vzpřímené poloze, na kterých u kořene mají silné žilkování. Křídla samiček jsou hladká.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá délky 16–20 mm. Má poměrně štíhlé, běložluté tělo s hnědou kresbou na hlavě a hrudi, dvěma dlouhými štěty na zadečku a poměrně dlouhými tykadly. Samice má na rozdíl od samce na zadečku navíc kladélko.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Pro svůj život preferuje místa s teplotou nad 28 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Proto bývá velice hojný v pekárnách, lázních nebo v teplých sklepech domů. Nejraději přebývá v místnosti s potravinami. Tento cvrček může infikovat svoji potravu, tím přenáší choroby například: salmonelu, roztoče a bakterie. Cvrček je plachý živočich, který bývá většinou dobře ukryt na nějakém nedostupném místě. Jde o typického všežravce, který dokáže pozřít téměř vše stravitelné. Chová se také v zoologických zahradách, kde se stává oblíbenou potravou hmyzožravých živočichů. Ten koho cvrček obtěžuje v domácnosti má možnost dezinsekce (zničení) například chemickými přípravky nebo dezinsekční firmou. Místnost, ve které se chová cvrček domácí, se nazývá cvrčkárna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Heimchen (Grille) na německé Wikipedii a House cricket na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]