Cvrček domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCvrček domácí
alternativní popis obrázku chybí
Cvrček domácí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádrovnokřídlí (Orthoptera) (Animalia)
Podřádkobylky (Ensifera)
Nadčeleďcvrčci (Grylloidea)
Čeleďcvrčkovití (Gryllidae)
Rodcvrček (Acheta)
Binomické jméno
Acheta domesticus
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cvrček domácí (Acheta domesticus, alt. domestica) je středně velký, široce rozšířený cvrček.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je hojným nevítaným obyvatelem ústředně vytápěných budov po celém světě, kde požírá uskladněné potraviny a v noci obtěžuje hlasitým cvrkáním, které vydávají pouze samečci třením křídel o sebe ve vzpřímené poloze, na kterých u kořene mají silné žilkování. Křídla samiček jsou hladká.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá délky 16–20 mm. Má poměrně štíhlé, běložluté tělo s hnědou kresbou na hlavě a hrudi, dvěma dlouhými štěty na zadečku a poměrně dlouhými tykadly. Samice má na rozdíl od samce na zadečku navíc kladélko.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Pro svůj život preferuje místa s teplotou nad 28 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Proto bývá velice hojný v pekárnách, lázních nebo v teplých sklepech domů. Nejraději přebývá v místnosti s potravinami. Tento cvrček může infikovat svoji potravu, tím přenáší choroby, například salmonelu, roztoče a bakterie. Cvrček je plachý živočich, který bývá většinou dobře ukryt na nějakém nedostupném místě, například za nábytkem apod. Jde o typického všežravce, který dokáže pozřít téměř vše stravitelné. Chová se také v zoologických zahradách nebo se dá koupit ve zverimexech, kde se stává oblíbenou potravou hmyzožravých živočichů nebo plazů. Ten, koho cvrček obtěžuje v domácnosti svým cvrkáním, má možnost dezinsekce (zničení) například chemickými přípravky nebo dezinsekční firmou. Místnost, ve které se cvrček domácí chová, se nazývá cvrčkárna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Heimchen (Grille) na německé Wikipedii a House cricket na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]