Pes pralesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pes pralesní

alternativní popis obrázku chybí
Pes pralesní v pražské ZOO
Stupeň ohrožení podle IUCN
Téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovití (Canidae)
Rod: pes (Speothos)
Binomické jméno
Speothos venaticus
Lund, 1842
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pes pralesní (Speothos venaticus) dříve znám spíše jako Pes lesní je středně velká psovitá šelma obývající území Střední a Jižní Ameriky od Panamy až po Peru, Brazílii a Paraguay.

Pes pralesní získal několik jmen podle území, kde se vyskytuje. V Brazílii je znám jako cachorro-vinagre (překládáno jako "Octový pes") nebo cachorro-do-mato ("Lesní pes"). Ve španělsky mluvících zemích je znám jako perro vinagre, zorro vinagre ("Octová liška"), perro de agua ("Vodní pes") nebo perro de monte ("Lesní pes")[zdroj?].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hnědé, hnědočerné a někdy i rezavé tělo této šelmy měří circa od 57,5 - 75 cm, její krátký ocas 12,5 - 15 cm a hmotnost tohoto živočicha se pohybuje od 5 do 7 kg. I přesto, že má krátké nohy, umí pes pralesní zdatně běhat. Informací o jeho životě není mnoho, za což může jeho nízká početnost ve volné přírodě. Loví však ve smečkách jen v noci a jeho kořistí se stávají převážně noční hlodavci včetně velkých druhů, například pak nebo agutiů. Díky své velké dovednosti v plavání, zřejmě větší než u jakékoliv jiné psovité šelmy, ho neodradí ani to, když kořist uteče do vody. Zdržují se v lesích, stepích, ale i u vodních ploch. Přes den psi pralesní odpočívají v různých prohlubních, skulinách nebo norách, např. po pásovcích. Proto je ve volné přírodě skoro nemožné je ve dne spatřit.

Svá teritoria si označují močí nebo výměškem análních žláz a dobře si toto území střeží. Březost trvá 67 dní, ale samice může zabřeznout několikrát do roka. V jednom vrhu může poté porodit 2-5 mláďat. Po narození se mláďata skrývají v norách, kde se o ně starají oba rodiče do doby, pokud nebudou schopna bezpečnost nor opustit.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Rozeznáváme u něj tři poddruhy:

Pes pralesní v ZOO Praha[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-11]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]