Pes pralesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPes pralesní
alternativní popis obrázku chybí
Pes pralesní v pražské ZOO
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď psovití (Canidae)
Rod pes (Speothos)
Binomické jméno
Speothos venaticus
Lund, 1842
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pes pralesní (Speothos venaticus) dříve znám spíše jako Pes lesní je středně velká psovitá šelma obývající území Střední a Jižní Ameriky od Panamy až po Peru, Brazílii a Paraguay.

Pes pralesní získal několik jmen podle území, kde se vyskytuje. V Brazílii je znám jako cachorro-vinagre (překládáno jako "Octový pes") nebo cachorro-do-mato ("Lesní pes"). Ve španělsky mluvících zemích je znám jako perro vinagre, zorro vinagre ("Octová liška"), perro de agua ("Vodní pes") nebo perro de monte ("Lesní pes")[zdroj?].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hnědé, hnědočerné a někdy i rezavé tělo této šelmy měří circa od 57,5 - 75 cm, její krátký ocas 12,5 - 15 cm a hmotnost tohoto živočicha se pohybuje od 5 do 7 kg. I přesto, že má krátké nohy, umí pes pralesní zdatně běhat. Informací o jeho životě není mnoho, za což může jeho nízká početnost ve volné přírodě. Loví však ve smečkách jen v noci a jeho kořistí se stávají převážně noční hlodavci včetně velkých druhů, například pak nebo agutiů. Díky své velké dovednosti v plavání, zřejmě větší než u jakékoliv jiné psovité šelmy, ho neodradí ani to, když kořist uteče do vody. Zdržují se v lesích, stepích, ale i u vodních ploch. Přes den psi pralesní odpočívají v různých prohlubních, skulinách nebo norách, např. po pásovcích. Proto je ve volné přírodě skoro nemožné je ve dne spatřit.

Svá teritoria si označují močí nebo výměškem análních žláz a dobře si toto území střeží. Březost trvá 67 dní, ale samice může zabřeznout několikrát do roka. V jednom vrhu může poté porodit 2-5 mláďat. Po narození se mláďata skrývají v norách, kde se o ně starají oba rodiče do doby, pokud nebudou schopna bezpečnost nor opustit.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Rozeznáváme u něj tři poddruhy:

Pes pralesní v ZOO Praha[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-21]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]