Peter Wilhelm Lund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Wilhelm Lund
Peter Wilhelm Lund 1847 by Tegner & Kittendorff.jpg
Narození14. června 1801
Kodaň
DánskoDánsko Dánsko
Úmrtí25. května 1880 (ve věku 78 let)
Lagoa Santa
Brazilské císařstvíBrazilské císařství Brazilské císařství
Alma materKodaňská univerzita
Kielská univerzita
Oboryzoologie, botanika a paleontologie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Wilhelm Lund (14. června 1801 Kodaň, Dánsko25. května 1880 Lagoa Santa, Brazílie) byl dánský paleontolog, zoologarcheolog. V Brazílii, kde strávil většinu svého života, je považován za otce paleontologie a archeologie v této zemi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Peter Wilhelm Lund se narodil do bohaté rodiny v Kodani v Dánsku. Zajímal se o přírodní vědy. Nejprve však začal studovat medicínu na Kodaňské univerzitě. Po smrti svého otce přešel na svůj zájmový obor. Napsal dvě oceněné disertační práce.

V roce 1825 odcestoval do Brazílie, kde strávil tři a půl roku sbíráním vzorků rostlin, ptáků a hmyzu v blízkosti města Rio de Janeiro a psaním o zvířatech (ptáci, mravencovití, plži) dané oblasti. Zpět do Evropy se vrátil v roce 1829. Získal doktorát na univerzitě v Kielu, poté cestoval po Itálii a usadil se na určitou dobu v Paříži.

Roku 1832 se Lund vrátil zpět do Brazílie. První dva roky trávil sběrem rostlinných vzorků v částech spolkových států Rio de Janeiro a São Paulo. V roce 1834 se pak setkal se sběratelem fosilií P. Claussenem, jehož práce jej zaujala, a proto přešel na paleontologii. Začal hledat zkameněliny ve vápencových jeskyních v blízkosti vesnice Lagoa Santa a do roku 1846 zde se svými spolupracovníky objevil přes 12 000 fosilií. Mimo mastodontů a pozemních lenochodů to byla také kočkovitá šelma Smilodon populator, kterou popsal[1] společně s dalšími desítkami druhů. Byl jedním z prvních, který objevil a ocenil význam jeskynních maleb v Jižní Americe. Roku 1843 pak během sucha objevil v zatopené jeskyni ostatky asi 30 lidí společně s fosilními zvířaty, což dokázalo koexistenci těchto lidí s těmito druhy zvířat. Vyvrátil tak katastrofickou teorii Georgese Cuviera. V publikacích ilustroval jeho nálezy Peter Andreas Brandt.

Rok po objevu lidských pozůstatků Lund zastavil práci na vykopávkách z důvodu nedostatku peněz. Svou sbírku daroval Dánsku. Vzhledem ke svému podlomenému zdraví se rozhodl zůstat v Lagoa Santa a nevrátit se do Evropy. Zbylých 35 let svého života strávil dopisováním si s kurátory svých sbírek v Kodani a přijímáním návštěv mladých přírodovědců. Nikdy se neoženil a zemřel ve věku 78 let.

Památka[editovat | editovat zdroj]

Oblast, ve které Lund pracoval, je chráněna v rezervaci Sumidouro State Park. Jeho jméno nese odborný časopis Lundiana a brazilský druh ještěrky Heterodactylus lundii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter_Wilhelm_Lund na anglické Wikipedii.

  1. ANTÓN, Mauricio. Sabertooth. Bloomington and Indianapolis: Indiana University Press, 2013. 268 s. ISBN 978-0-253-01042-1. S. 3. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]