Univerzita v Kielu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kielská univerzita
Datum založení1665
Počty akademiků
Studentů celkem27 468 (2021)
Další informace
AdresaKiel, 241 18, Německo
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíSpolek pro podporu německé výzkumné sítě, Německá konference rektorů, Všeobecný německý spolek univerzitního sportu, Asociace evropských univerzit, Informační služba Věda, RIPE NCC, Národní infrastruktura pro výzkumná data a ORCID
www.uni-kiel.de/de/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlavní budova univerzity

Univerzita v Kielu, oficiálně Univerzita Kristiána Albrechta v Kielu (německy Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, CAU), je univerzita ve městě Kielu ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko v Německu. V roce 1665 ji založil vévoda Kristián Albrecht Holštýnsko-Gottorpský, po němž je pojmenována. Jedná se o nejstarší, největší a nejprestižnější vysokou školu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Dnes zde studuje přes 27 000 studentů.[1] Tvoří ji celkem 8 fakult, kde vyučuje přes 400 profesorů. Christiana Albertina, jak se škola neoficiálně nazývá, byla až do období 1864/1866 nejsevernější německou univerzitou a současně druhou největší univerzitou v Dánsku. Zdejší absolventi a badatelé získali 12 Nobelových cen.


Historie[editovat | editovat zdroj]

Vévoda Kristián Albrecht Holštýnsko-Gottorpský

Univerzita v Kielu byla oficiálně založena jako Academia Holsatorum Chiloniensis (Holštýnská univerzita v Kielu) 5. října 1665. Mnozí kielští občané nebyli zpočátku příliš nadšení z očekávaného přílivu studentů, neboť se domnívali, že s sebou přinesou jen obžerství, ožralství a veřejné pohoršení, a stavěli se proti. Avšak ti, kteří si dokázali představit ekonomické výhody, jež skýtá univerzita, zvítězili, a Christiana Albertina se tak stala nejsevernější univerzitou ve Svaté říši římské národa německého.

Po roce 1773, kdy Kiel patřil sice do Německa, ale vládl mu dánský král, začala univerzita vzkvétat, a když město v roce 1867 připadlo Prusku, začala se Christiana Albertina rozrůstat. Otevřela jednu z prvních botanických zahrad v Německu (dnes Stará botanická zahrada v Kielu). Řadu nových univerzitních budov, jichž bylo zapotřebí vzhledem k vzrůstajícímu počtu studentů, navrhl architekt Martin Gropius, prastrýc zakladatele Bauhausu Waltera Gropia.

V roce 1933 uposlechla Christiana Albertina jako jedna z prvních německých univerzit nařízení Zákona o státní službě schváleného 7. dubna 1933, jen 2 měsíce po jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem, na jehož základě byli neárijští akademičtí pracovníci a studenti vypuzeni ze školy. Mezi jinými tak byli vyhnáni i sociolog, ekonom a filozof Ferdinand Tönnies či klasický filolog Felix Jacoby.

Za 2. světové války byly univerzitní budovy značně poškozeny, proto byly po válce postaveny na jiném místě. V zachovalých starších budovách se usídlila lékařská fakulta.

Od roku 2006 se univerzita zapojila do Iniciativy excelence německých univerzit. Skupina zvaná Budoucí oceán (The Future Ocean) založená ve spolupráci s Helmholtzovým centrem pro výzkum oceánu v Kielu GEOMAR v roce 2006 se těší mezinárodnímu uznání. Druhá excelentní skupina Zánět v rozhraní ("Inflammation at Interfaces") se zabývá chronickými zánětlivými chorobami. Také Kielský institut pro světovou ekonomii je úzce propojen s Christianou Albertinou.

V roce 2019 univerzita oznámila, že zakazuje zakrývání obličeje v učebnách. Poukázala přitom na potřebu otevřené komunikace, jež zahrnuje i výraz obličeje a gesta.[2][3]


Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na univerzitní areál

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Studenti[editovat | editovat zdroj]

Vyučující a badatelé[editovat | editovat zdroj]

Nositelé Nobelovy ceny[editovat | editovat zdroj]

S univerzitou je spojeno několik nositelů Nobelovy ceny včetně:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Kiel na anglické Wikipedii.

  1. Martina Drexler: 5500 neue Studenten an der CAU Kiel
  2. WELLE (WWW.DW.COM), Deutsche. Kiel University bans full-face veil in classrooms - DW - 13.02.2019 [online]. Dostupné online. 
  3. German university bans burqa, niqab during lectures - IOL News [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]