Zoopark Zájezd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zoopark Zájezd
Vstup do zoo
Vstup do zoo
StátČeskoČesko Česko
MěstoZájezd
ZakladatelJiří Marek & Dana Fraňková
Datum založení1. května 2010
Ředitel(ka)Jiří Marek
Počet druhů113
(údaj k 31. 12. 2020)
Počet zvířat~400
(údaj k 31. 12. 2020)
Vyhledávané druhychameleon,
surikata,
lemur kata,
rys karakal,
korsak
Rozlohaexpoziční část: cca 1,5 ha
Souřadnice
Zoopark Zájezd
Zoopark Zájezd
Oficiální webové stránky

Zoopark Zájezd, provozovaný společností Zoopark Zájezd o. p. s., patří k nejmenším zoologickým zahradám v Česku. Nachází se v obci Zájezd, malé vesničce v okrese Kladno poblíž dálnice D7, necelých 17 km severozápadně od centra hlavního města Prahy.

Expozice v obci Zájezd byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2010. Postupně se rozrostla až na dva expoziční areály vzdálené od sebe přibližně 200 metrů. Část U lemurů představuje zejména tropické a subtropické druhy, část U velblouda prezentuje hlavně živočichy z mírného pásu a domácí zvířata. Obsahuje i občerstvení, kavárnu či dětské hřiště.

Otevřeno je každý den, po celý rok. Návštěvníci mohou v expozicích spatřit mj. pět druhů lemurů, které se pravidelně rozmnožují[1], čtyři druhy želv, kočkodana severního či karakala, který se zde rovněž úspěšně rozmnožuje. V rámci chovných programů zoopark spolupracuje se zoologickými zahradami v Praze a Plzni. Podaří-li se zajistit dostatek financí a změnit kategorizaci pozemků tak, aby umožnila zřízení trvalých staveb, mohl by se zoopark v Zájezdě rozšířit na plochu přibližně 7 ha.

Na jaře roku 2017 byl v rámci zooparku otevřen pavilon terárií, který obsahuje pravděpodobně největší veřejně přístupnou kolekci chameleonů na světě, další druhy plazů a obojživelníků, menší expozici bezobratlých a expozice vzácných ptáků a savců (pásovce kulovitého[2], gundi saharského).

Zoo v roce 2020 chovala více než 100 druhů zvířat. Mezi chovanými druhy je mnoho ohrožených vyhynutím v přírodě – např. leguán jedlý (Iguana delicatissima), leguán modravý (Cyclura lewisi) či želva barmská (Geochelone platynota).

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Zoopark Zájezd se specializuje na chov poloopic, především lemurů, a zároveň disponuje ohromnou kolekcí chameleonů (aktuálně takřka 20 druhů). Chameleoni jsou vystavováni ve vnitřním terarijním pavilonu a přes léto rovněž ve venkovních expozicích. Všech pět druhů lemurů se daří chovatelům této zoo pravidelně rozmnožovat.

Chované druhy[editovat | editovat zdroj]

Lemur límcový

Tento seznam není úplný.

Mara slaništní

Savci[editovat | editovat zdroj]

Orel savanový
Bažant zlatý

Ptáci[editovat | editovat zdroj]

Jeden ze zhruba 20 druhů chameleonů chovaných v Zooparku Zájezd, chameleon krátkorohý (Calumma brevicorne)

Plazi[editovat | editovat zdroj]

Obojživelníci[editovat | editovat zdroj]

Bezobratlí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lemurům se v Zooparku Zájezd skvěle daří, k vidění je spousta mláďat | Kladno24. Kladno24. 2018-07-08. Dostupné online [cit. 2018-07-22]. (česky) 
  2. Zoopark Zájezd má nový druh - pásovce kulovitého. Kladenské listy [online]. 2020-12-08 [cit. 2021-08-04]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]