Kožešinová zvířata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kožešiny

Kožešinová zvířata jsou osrstění savci, kteří se chovají nebo loví pro svou kvalitní kožešinu. Kožky těchto zvířat jsou používány k výrobě kožešnického zboží.

Kožešinová zvířata lze rozdělit do několika skupin

Kožešinová zvířata se často chovají na zvláštních farmách. Kožky z umělých chovů jsou často kvalitnější než kožky z divokých zvířat.

Chov zvířat na farmách bývá nelidský, a takovéto bývá i zabíjení chovaných zvířat a následné získávání kožešiny, zvláště, pokud jsou využívaná mláďata. Takovéto chovy mnohdy vyvolávají polemiku ohledně problematiky týrání zvířat, včetně etických problémů, se setkáme i neekologickou stránkou celého procesu výroby kožešin, která je až 3x energeticky náročnější než výroba kožešiny umělé.

Ročně je kvůli kožešinám zabito 50 miliónů zvířat po celém světě. Zvířata lovená v přírodě jsou v lepším způsobu zastřelena, některá ubodána háky (mládě tuleně). Ve farmách se zabíjí plynem, elektřinou, holemi, podříznutím a nebo se stahují z kůže zaživa a při plném vědomí. Jsou chovány v malých klecích, které obsahují jednoho až 20 a více zvířat. Často trpí stresem, ze stresu si sama ubližují, mají sklony ke kanibalismu (okusují sebe, své spolubydlící a vlastní mláďata), trpí infekcemi, nádory, časté onemocnění očí a záněty, psychické poruchy, strádání, atd. V některých státech jsou tyto farmy zakázané (v 11 evropských zemích), ale v České republice tento průmysl stále pokračuje.

V ČR se nachází asi 11 kožešinových farem. Chovají se norci, lišky, činčily a někdy i fretky. Zvířata jsou zabíjena výfukovými plyny a nebo elektrodou zavedenou do tlamy a konečníku, většinou v době porážky nemají ani rok života. V klecích, které nejsou větší než metr čtvereční, sou drženy celý život a příchodem první zimy je jich zabito okolo 11 tisíc.

Existuje několik organizací, které usilují o zákaz těchto farem.