Gueréza pláštíková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGueréza pláštíková
alternativní popis obrázku chybí
Gueréza pláštíková s mládětem v zoo v Münsteru
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďkočkodanovití (Cercopithecidae)
Rodgueréza (Colobus)
Binomické jméno
Colobus guereza
Rüppell, 1835
rozšíření guarézy pláštíkové
rozšíření guarézy pláštíkové
rozšíření guarézy pláštíkové
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gueréza pláštíková (Colobus guereza), známá též pod názvem habešská, je středně velká opice, jeden z nejznámějších zástupců rodu Colobus. Obývá území od západní, střední až po východní Afriku, včetně Kamerunu, Rovníkové Guineje, Nigérie, Etiopie, Tanzanie a Čadu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Guerézy pláštíkové v Zoo Šanghaj

Tato starosvětská opice je 52–57 cm dlouhá, její ocas měří 53–83 cm a hmotnost se pohybuje mezi 8 a 13,5 kg. Nemá žádné lícní torby a jako většina zástupců svého rodu má palec téměř zakrnělý. Je leskle černá s bílými okraji obličeje, bílými pláštíky srsti po bocích těla a na zadku, připomínající tvar písmena U, a bílým koncem dlouhého ocasu. Mláďata jsou téměř celá bílá. Špička jejího čenichu se téměř dotýká tlamy. Zadní končetiny jsou obzvláště dlouhé a dobře přizpůsobené ke skokům v korunách stromů. Sedací mozoly této opici umožňují sedět na tenkých větvích po dlouhé časové období bez větších problémů.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Je aktivní ve dne a většinu času tráví v korunách stromů v tropických deštných lesích, zalesněných lokalitách, včetně nížin a hornatých území. Nejčastěji obývá zvláště vlhká místa a lokality poblíž řek. Gueréza pláštíková má zvláštní trávicí systém, v kterém se nachází třídílný žaludek obsahující mikroby rozkládající celulózu, čímž umožňuje opici získat až dvojnásobné množství živin z potravy složené převážně z listů, ale také z květů, větviček, pupenů, semen a plodů. Ovoce tvoří zhruba jednu třetinu potravy této opice.

Je to vysoce společenské zvíře žijící v šesti až devítičlenných skupinách vedených jedním dospělým samcem. Jedna skupina obývá území velké zhruba 40 akrů. Ve své domácí oblasti si vymezí přednostní oblast, kterou si střeží a členy cizího stáda odsud na určitou dobu odhánějí. Při setkání s jinou skupinou začnou členové skupin vydávat vizuální a hlasité zvuky, které jsou slyšitelné na velkou vzdálenost. Je to velice mrštné zvíře, které se dá po spatření predátora na prchavý útěk a během chvíle doslova zmizí celá skupina v korunách stromů.

Samice rodí jediné mládě po pěti měsíční březosti. Rodí přitom každých 20 měsíců. Mládě je na matce první týdny zcela závislé a dospívá až ve věku 4–6 let. V zajetí se mohou dožívat i více než 23 let, v přírodě téměř o polovinu méně.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle Červeného seznamu ohrožených druhů (IUCN) je gueréza pláštíková zařazena do kategorie málo dotčených druhů (Lower Risk Least Concern).[2] V CITES ji nalezneme v příloze II.[3] Je ohrožována především masivní ztrátou přirozeného biomu a lovem. V minulosti se hojně lovila pro svou srst, která se používala při výrobě nejrůznějších ozdob domorodých kmenů, ale také Evropanů.

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

Gueréza pláštíková se v současné době chová v zoologických zahradách po celém světě, kde představuje oblíbenou atrakci. V Česku chovají tento druh následující zoologické zahrady[4]:

Na Slovensku byl na počátku roku 2020 tento druh chován v Zoo Bojnice.[5]

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Guerézy pláštíkové chová Zoo Praha od roku 1969, kdy přišli jedinci z volné přírody. O dva roky později se narodila první mláďata, která se však ještě nepodařilo odchovat. Úspěch se dostavil až za další dva roky (1973). Tento druh žil v pavilonu opic v horní části zoo (místo, kde nyní stojí pavilon Indonéská džungle). Po zbourání této stavby došlo na pět let k přerušení chovu. Obnoven byl po vybudování nového expozičního celku Vodní svět a opičí ostrovy v dolní části zoo, v záplavovém území, které se zásadně proměnilo po povodni v roce 2002. Na konci roku 2004 tam byla umístěna nejprve samice Lomela a v roce 2005 pak samice Lucie a samec Katanga, kteří vytvořili základ skupiny, která na stejném místě žije i v současnosti.[6] Podařilo se odchovat již mnoho mláďat, některá z nich stále žijí ve skupině. 3. 4. 2018 se samici Lucie narodilo deváté mládě. V prosinci 2018 se devátý potomek narodil samici Lomele. Mládě bylo pokřtěno při zahájení návštěvnické sezony 30. 3. 2019 poslancem Evropského parlamentu Jiřím Pospíšilem a herečkou Jitkou Schneiderovou. Samička dostala jméno Lopi.[7] Další mládě (samička, desátý potomek samice Lucie) se narodilo 3. 4. 2019.[8] Otcem mláďat je chovný samec Katanga.[9] Mládě (samec) přišlo na svět rovněž 1. 9. 2019[10] a 24. 2. 2020 následovalo další (rodiče Lucie a Katanga).[11]

Na konci roku 2018 stejně jako roku 2019 bylo chováno pět samic a pět samců.[12]

Samice Lucie, která také odchovala mnoho mláďat, se stala jednou z tváří reklamní kampaně Seznamte se!, která propagovala zajímavé zvířecí "osobnosti" Zoo Praha.[13]

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Gueréza pláštíková

Rozeznáváme sedm recentních poddruhů:[3]

 • Colobus guereza guereza
 • Colobus guereza occidentalis
 • Colobus guereza dodingae
 • Colobus guereza percivali
 • Colobus guereza matschiei
 • Colobus guereza kikuyuensis
 • Colobus guereza caudatus

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mantled Guereza na anglické Wikipedii.

 1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
 2. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2008-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-27. 
 3. a b Archivovaná kopie. www.bucknell.edu [online]. [cit. 2008-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-22. 
 4. www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2018-12-17]. Dostupné online. 
 5. www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2020-01-31]. Dostupné online. 
 6. Gueréza pláštíková - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-12-17]. Dostupné online. 
 7. Zoo Praha. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-04-02]. Dostupné online. 
 8. V Zoo Praha se narodila další gueréza pláštíková. Zoo Praha [online]. [cit. 2019-04-04]. Dostupné online. 
 9. V Zoo Praha se narodila gueréza pláštíková. Zoo Praha [online]. [cit. 2018-12-17]. Dostupné online. 
 10. Přírůstky. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-10-22]. Dostupné online. 
 11. V Zoo Praha se narodila gueréza pláštíková. Zoo Praha [online]. [cit. 2020-02-25]. Dostupné online. 
 12. Výroční zpráva 2019. Zoo Praha [online]. [cit. 2020-09-02]. Dostupné online. 
 13. Gueréza pláštíková – Lucie. Zoo Praha [online]. [cit. 2018-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-08-16. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]