Jitka Schneiderová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MgA. Jitka Schneiderová
Jitka Schneiderová v roce 2013
Jitka Schneiderová v roce 2013
Narození 23. března 1973 (46 let)
Znojmo
Československo Československo
Alma mater Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Manžel(ka) David Švehlík (do 2012)
Děti Sofie Anna (*2006);
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jitka Schneiderová [jitka šnajderová] (* 23. března 1973 Znojmo) je česká herečka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Původně nechtěla být učitelkou, přesto vystudovala střední pedagogickou školu. Díky svému hudebnímu a pohybovému nadání se rozhodla nastoupit na JAMU. Již během studia hostovala v Městském divadle Brno a objevila se v původních českých muzikálech v Brně i Praze. Dostala nabídku do Divadla bratří Mrštíků a začala studovat na DAMU, kde ji učil třeba Jan Kačer.

V Praze vystřídala několik divadel, stálé angažmá získala až v roce 1996 ve Studiu Ypsilon. Po sedmi letech se rozhodla opustit stálé angažmá a odešla na volnou nohu. Díky tomu se například objevila na pražských letních shakespearovských slavnostech, kde účinkovala v Králi Learovi

Začala se objevovat také v televizi. Pro TV Nova natočila sitcom Nováci, pro Českou televizi pak několik pohádek, např. Zkřížené meče. Objevila se také v seriálu Arrowsmith. Popularitu jí přinesla hlavní role Hanky ve snímku Davida Ondříčka Samotáři. Hlavní roli získala také v pohádce Václava Vorlíčka Jezerní královna. V roce 2006 si zahrála učitelku Alici v komedii Jak se krotí krokodýli. Objevila se také v seriálech Letiště, Černá sanitka, Přešlapy, Pojišťovna štěstí V.

Z manželství s hercem Davidem Švehlíkem má dceru Sofii Annu (* 2006); manželé se však rozvedli.

V roce 2015 se zúčastnila taneční soutěže StarDance, ve které se umístila druhá. Tančila s Markem Dědíkem. Porazila ji Marie Doležalová, která tančila s Markem Zelinkou.

Role[editovat | editovat zdroj]

Zleva: Jitka Schneiderová, Markéta Procházková, Václav Noid Bárta v kostýmech z muzikálu Bonnie & Clyde, uváděném v Hudebním divadle Karlín (2016)

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]