Colobus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGueréza
alternativní popis obrázku chybí
Gueréza angolská s mládětem
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďkočkodanovití (Cercopithecidae)
Podčeleďhulmani (Colobinae)
Rodgueréza (Colobus)
Illiger, 1811
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Colobus (česky gueréza, toto jméno je ale používáno pro více rodů) je rod opic z čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a podčeledi hulmani (Colobinae).

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Guerézy se řadí do čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a podčeledi hulmani (Colobinae). Některé starší autority do rodu Colobus jakožto podrody řadí i guerézy Piliocolobus sp. a Procolobus sp., ty však většinou bývají osamostatňovány. V tomto nejčastějším případě rod Colobus zahrnuje těchto pět druhů:[1]

Postavení gueréz na fylogenetickém stromu podle [2]

gueréza černá (C. satanas)

gueréza pláštíková (C. guereza)

gueréza angolská (C. angolensis)

gueréza běloramenná (C. polykomos)

gueréza límcová (C. vellerosus)

Typickým počtem chromozomů je 2n = 44.[3]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Velikost geuréz rodu Colobus je udávána 45 až 72 cm, ocas měří 52 až 100 cm a hmotnost činí 5,4 až 14,5 kg.[1]

Guerézy rodu Colobus jsou nazývány černobílými guerézami pro své typické zbarvení srsti. Pouze gueréza černá, odlišující se mj. i některými lebečními a dentálními znaky, má srst na celém těle černou. Mláďata se rodí se světlým zbarvením a dospělou kresbu získají teprve během dospívání. Pro geurézy rodu Colobus jsou typické relativně úzké řezáky a mohutná lebka a neobjevuje se příliš výrazný pohlavní dimorfismus. Špatně trávitelnou rostlinnou potravu (listy, semena, ale jen zřídka zralé plody) jim umožňuje rozkládat složený, několikakomorový žaludek. Pro guerézy je typická potravní specializace a v některých oblastech se mohou soustředit pouze na jediný krmný rostlinný druh.[3]

Guerézy jsou stromoví primáti žijící v tropických deštných lesích i v suchých lesích subsaharské Afriky. Patří mezi druhy výborně adaptované na stromový život, často žijí v úrovni stromového baldachýnu. Sociální struktura může být značně variabilní, u guerézy límcové se objevují jednosamcové tlupy, pro guerézu límcovou nebo běloramennou jsou typické vícesamcové skupiny a tlupy guerézy angolské mohou čítat i několik stovek jedinců. Území si tyto opice mohou vymezovat táhlým voláním.[4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Černobílé guerézy byly, především během 19. století, pronásledovány pro svou okrasnou kožešinu, ceněna byla z tohoto pohledu hlavně gueréza pláštíková. Jenom v roce 1892 bylo v evropských továrnách zpracováno na 175 000 kusů kůží těchto opic a asi 26 000 kůží bylo z Habeše vyvezeno ještě roku 1961.[5] Mezi současné problémy se řadí také lov pro maso, na který se nabaluje rostoucí lidská populace v subsaharské Africe a ztráta přirozeného prostředí.[1] Kriticky ohroženým druhem je gueréza límcová, řadící se mezi nejvzácnější primáty světa. Jediným druhem, jenž je k roku 2022 málo dotčený podle IUCN, zůstává paradoxně gueréza pláštíková.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c NOWAK, Ronald M. Walker's Primates of the World. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1999. Dostupné online. S. 164–165. 
  2. ZINNER, Dietmar; TESFAYE, Dereje; STENSETH, Nils C. Is Colobus guereza gallarum a valid endemic Ethiopian taxon?. Primate Biology. 2019-04-18, roč. 6, čís. 1, s. 7–16. Dostupné online [cit. 2022-02-19]. ISSN 2363-4715. DOI 10.5194/pb-6-7-2019. PMID 32110714. (anglicky) 
  3. a b VANČATA, Václav. Primatologie – Díl 2. Catarrhina - opice a lidoopi. Praha: Univerzita Karlova, 2003. S. 74. 
  4. FLEAGLE, John G. Primate Adaptation and Evolution. 3. vyd. San Diego: Elsevier, 2013. Dostupné online. ISBN 978-0-12-378632-6. S. 135–136. 
  5. DOBRORUKA, Luděk J. Poloopice a opice. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1979. (Zvířata celého světa; sv. 5). 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]