Romanovská ovce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Romanovská ovce
Beranlinierohan.jpg

půlroční beran z linie Rohan

Základní informace
země původu Rusko Rusko
směr užitkovosti plodné plemeno ovcí
Tělesná charakteristika
hmotnost samce 65-80 (nejlepší až 100) kg
hmotnost samice 45-60 (nejlepší až 90) kg
tělesný rámec střední

Romanovská ovce je plemeno ovce pochází z Ruska z Jaroslavské oblasti. Do Česka byly romanovské ovce poprvé dovezeny v roce 1954 s cílem produkovat kvalitní kožešnickou surovinu, opakovaný dovoz se uskutečnil v 70. letech pro potřeby hybridizace. Dnes je plemeno rozšířeno po celém světě. Patří do skupiny kožichových krátkoocasých plemen ovcí.

Zevnějšek[editovat | editovat zdroj]

Plemeno středního tělesného rámce. Plemeno je v našich podmínkách u obou pohlaví bezrohé /ze zahraničí známe i rohatá zvířata/. Hlava je černá, bílá lysina je žádoucí. Končetiny černé s povolenými bílými odznaky na distálních koncích. Bílá skvrna na konci ocasu není na závadu. Vlna má černé pesíky, podsada je světle šedá. Žádoucí barva rouna je ocelová šeď. Vlna je sortimentu C-DE (29-55 µm), smíšená, polohrubovlnná a tvoří na celém povrchu těla prstenčité závitky.

Užitkovost[editovat | editovat zdroj]

Je to především plodné plemeno ovcí. Mezi plemeny chovanými v Česku má jednoznačně nejvyšší plodnost. Poměr počtu narozených jehňat k počtu obahněných ovcí činil v roce 2008 244,5 %, přičemž průměr všech plemen v Česku je 156 %. Prvničky mají obvykle 2 jehňata. Na dalších vrzích pak obvykle 3 a více jehňat. Plemeno se vyznačuje asezoností říje, což umožňuje bahnění dvakrát do roka. Romanovská ovce byla také využita ke zlepšení plodnosti u řady plemen v různých zemích (INRA 401 ve Francii, Gotland ve Švédsku, Salz ve Španělsku). Romanovská ovce patří do skupiny tzv. kožichových ovcí. Její kůže je velmi lehká. V dnešní době mají ovčí kůže obecně velmi nízkou tržní cenu. Masná užitkovost plemene je slabší zejména pokud jde o osvalení. Celková produkce jehněčího masa na bahnici a rok je však mezi plemeny chovanými v Česku nejvyšší. Menší přírůstek vlastního jehněte je více než dobře kompenzován větším počtem jehňat ve vrhu.

Způsob chovu[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno je chováno jednak v čistokrevné podobě a jednak je využíváno v mateřské pozici ke křížení. To znamená že na čistokrevné plemenice jsou připouštěni berani masných plemen. Získáme tak větší počet dobře osvalených jehňat. Masná užitkovost není totiž u romanovských ovcí příliš dobrá, zejména je slabší osvalení. Křížením se tento problém do značné míry odstraní. Pomůže nám i heterozní efekt. Nevýhodou tohoto systému je nutnost zajistit si zdroj čistokrevných ovcí do mateřské pozice. Proto lze do budoucna očekávat že budou vedle sebe existovat užitkové chovy produkující finální jatečná jehňata, a šlechtící chovy, které budou do užitkových chovů dodávat plemenné jehnice k dalšímu chovu.

Situace v Česku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 bylo v Česku v kontrole užitkovosti chováno 1068 bahnic. Česká republika patří z hlediska šlechtění do světové špičky. Plemenný materiál je od nás exportován do řady zemí (Německo, Slovensko, Nizozemsko, Bosna, Chorvatsko).[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]