Mýval severní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMýval severní
alternativní popis obrázku chybí
Mýval severní
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďmedvídkovití (Procyonidae)
Rodmýval (Procyon)
Binomické jméno
Procyon lotor
(Linné, 1758)
Červeně - původní areál rozšíření, modře - zavlečený druh
Červeně - původní areál rozšíření,
modře - zavlečený druh
Červeně - původní areál rozšíření,
modře - zavlečený druh
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mýval severní (Procyon lotor), lidově také medvídek mýval, je středně velký savec obývající původně Severní Ameriku. Člověkem byl však zavlečen i do jiných částí světa (invazní druh), například do Evropy, Japonska nebo na Kavkaz. Jeho přirozeným biotopem jsou listnaté a smíšené lesy, ale díky své přizpůsobivosti dnes zcela běžně obývá i města, kde je často považován za vážného škůdce. Mýval často vyhledává skrýše v podobě nory nebo v zastavěné oblasti komíny. Obzvlášť v komíně se stává problémovým domácím mazlíčkem, kde si dělá pelech a utváří si velice rozmanitý příbytek.

Popis[editovat | editovat zdroj]

S velikostí 41–72 cm a hmotností mezi 3,6–9 kg je mýval největším zástupcem čeledi medvídkovití. Celý je porostlý hustou, šedou srstí, mezi jeho charakteristické znaky patří výrazná černá obličejová maska a tmavě pruhovaný ocas. Patří mezi všežravce a obvykle je aktivní v noci; jeho strava je z 40 % tvořena bezobratlými, 33 % zaujímá rostlinná složka a zbývajících 27 % obratlovci.

V minulosti byl mýval severní považován za samostatně žijící šelmu, dnes je však známo, že žije ve skupinách. Po přibližně 65 dnech březosti samice rodí 2–5 mláďat, o která pečuje až do konce podzimu. Ačkoli se v zajetí může dožít i více než 20 let, ve volné přírodě činí průměrná délka jeho života 1,8–3,1 let (podle místních podmínek, jako např. klima nebo i intenzita dopravy).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Mýval se vyskytuje v celé kontinentální severní a střední Americe, od subpolární tajgy po panamský deštný prales. Na mnoha karibských ostrovech byli brzy vyhubeni evropskými kolonisty, kteří je lovili pro maso. Například na Hispaniole byli vyhubeni v roce 1513, na Kubě a Jamajce v roce 1687. Na některých ostrovech, např. na Bahamách a Guadeloupe, ale stále žijí poddruhy mývala, které jsou IUCN vedeny jako ohrožené.

Nepůvodní rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Evropa[editovat | editovat zdroj]

V roce 1934 byly vysazeny v německém městě Kassel dva páry do volné přírody. Dnes žije ve městě 100 000 mývalů, v celém Německu zhruba milion, rozšiřují se i do sousedních států.[2] Vyskytuje se i v celém Česku, nejčastěji na jižní Moravě a na Šumavě.[3] Populace mývalů se nachází také v Bělorusku, kam byli úmyslně vysazeni v letech 1948 a 1954. Od roku 2016 je na Seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Unii (myšleno Evropskou unii).

Kavkaz[editovat | editovat zdroj]

Mýval byl vysazen v roce 1937 v Ázerbájdžánu a pak také na řekách Těrek a Sulak. Měl být využíván jako kožešinová zvěř. Introdukce byla úspěšná, vyskytuje se po celém Kavkaze.

Japonsko[editovat | editovat zdroj]

Mýval se do Japonska dostal jako důsledek popularity televizního seriálu Araiguma rascal (angl. Raccoon Rascal) z roku 1977. V té době bylo do země dováženo až 1500 mývalů ročně, z nichž mnoho bylo posléze vypuštěno do volné přírody.[4] Dnes se vyskytuje po celém Japonsku.

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

V Česku chovají mývala severního nejen zoologické zahrady sdružené v UCSZOO, ale například také ZOO Tábor[5].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Raccoon na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. Klára Stejskalová. Němci čelí invazi mývalů. Zvířata koušou do kabelů a ničí střešní tašky. lidovky.cz [online]. 2013-01-01 [cit. 2013-01-02]. Dostupné online. 
  3. TOMSOVÁ, Lenka. Mýval vypadá roztomile, ale je pěkný prevít. Přemnožuje se i v Česku. idnes.cz [online]. 12. června 2011. Dostupné online. 
  4. YOSHIDA, Reiji. Raccoons – new foreign menace? [online]. The Japan Times Ltd., 2004-09-16 [cit. 2008-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-07-13. (anglicky) 
  5. TÁBOR, Zoo. MÝVAL SEVERNÍ | ZOO Tábor [online]. [cit. 2023-02-17]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]