Svišť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSvišť
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďveverkovití (Sciuridae)
Rodsvišť (Marmota)
Blumenbach, 1779
Druhy
  • viz text
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Svišť v Rakousku

Svišť (Marmota) je rod větších hlodavců z čeledi veverkovití. Žijí většinou ve skupinách. Jejich pravlastí je Amerika.[1] V Evropě žijí svišti například v Alpách nebo ve slovenských Tatrách, kde se jim říká kromě svišť také hvizdák (podle jeho typického hvizdu).

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Svišti jsou ve většině případů býložravci: Živí se různým jetelem, travami, semeny, květy a ovocem. Někteří však nepohrdnou ani sarančaty či hlemýždi.

Sociální chování[editovat | editovat zdroj]

Většina svišťů žije ve skupinách či koloniích, které jsou tvořeny obvykle jedním samcem a několika samicemi. Mláďata, kterých se v jednom vrhu rodí až osm, jsou ze skupiny vyhnána samcem po 20 až 30 dnech od narození. Ve skupinách některých jedinců se najde jisté zajímavé chování. Například svišť žlutobřichý-když kolonie přijde pozdě odpoledne z lovu, v doupěti si svišti vzájemně čistí srst. Jsou ale i svišti, kteří nežijí pořád ve skupině, ale někdy i samostatně (jejich sociální jednotka je variabilní). Na jaře dochází dokonce i k agresi mezi jednotlivými zástupci jednoho druhu a to převážně při bojích o území či samičku. Svišť lesní brání své doupě s obloukovitě nahrbeným hřbetem, mrská napruženým ocasem, vyskakuje a klepe vyceněnými zuby.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Mezi druhy tohoto rodu patří:

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Dne 2. února se v Severní Americe slaví Den svišťů (Groundhog Day), protože prý ten den svišťové lesní po zimním spánku poprvé vylézají ze svých nor a svým chováním předpovídají počasí. Pokud se prý svišť poleká svého stínu a hned se vrátí do nory, zima ještě potrvá. V Mongolsku a Kyrgyzstánu se místní druhy jako svišt tarbagan loví pro maso, které je pokládáno za pochoutku. Sádlo svišťů se v minulosti v Tatrách i v Alpách používalo pro výrobu léčivých mastí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marmot | Rodent Adaptations & Behavior | Britannica. www.britannica.com [online]. 2023-09-14 [cit. 2023-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]