Vačice virginská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVačice virginská
alternativní popis obrázku chybí
Vačice virginská
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídavačnatci (Marsupialia)e
Řádvačice (Didelphimorphia)
Čeleďvačicovití (Didelphidae)
Podčeleďvačice americké (Didelphinae)
Binomické jméno
Didelphis virginiana
Kerr, 1792
Areál vačice virginské
Areál vačice virginské
Areál vačice virginské
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vačice virginská (Didelphis virginiana) je jediný druh recentního vačnatce, žijícího na území Severní Ameriky.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vačice virginská (Didelphis virginiana) je velmi přizpůsobivá a v Severní Americe aktivně zvětšuje území, na kterém žije. Využívá výhody plynoucí z osídlení člověkem, hnízdí v hromadách stavebního odpadu či v přístavbách, vyhledává odpadky.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Je všežravá a mezi její potravu patří ptačí vajíčka, ale i květiny, ovoce a zdechliny. Vačice jedí až 95% klíšťat, se kterými se setkávají a odhaduje se, že požírají až 5 000 klíšťat za sezónu, což pomáhá předcházet šíření nemocí narozených klíšťaty, včetně lymské boreliózy. Vačice virginská je největší americký vačnatec. Je aktivní v noci a obvykle žije na zemi. K tomu dobře šplhá a plave. Není sice striktně teritoriální, ale mimo období páření se vyhýbá ostatním jedincům svého druhu. Váží až 5,5 kilogramu a dlouhá je 35 až 94 centimetrů. Je nenáročná a přizpůsobivá.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Samice může mít až osmnáct mláďat v jednom vrhu, i když počet mléčných bradavek postačuje jen pro třináct.[zdroj⁠?] Doba březosti samice trvá 12,5 až 13 dnů.[2] Počet mláďat v jednom vrhu činí většinou 1 až 13 mláďat.[2] Mláďata, která přežijí, zůstávají přichycena na bradavkách 50 dní a vak opouštějí za 70 dní.

Únik před predátory[editovat | editovat zdroj]

Při vážném ohrožení vačice předstírá smrt, aby tím zmátla predátory. Dokáže ležet na boku až 6 hodin bez jediného náznaku pohybu. Ústa a oči jsou otevřené a vačice nereaguje na jakékoliv podněty včetně doteku. Může také vyměšovat hnilobě páchnoucí tekutinu z řiti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek je zčásti nebo zcela založen na překladu článku Virginia Opossum z anglické wikipedie. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vačica virgínska na slovenské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. a b KHOLOVÁ, Helena; KNOTKOVÁ, Libuše; KNOTKA, Jaromír. Mláďata z království divočiny. [s.l.]: [s.n.] 208 s. ISBN 80-7306-215-1. S. 12–13. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]