Lenské sloupy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přírodní park Lenské sloupy
Природный парк «Ленские столбы», Өлүөнэ очуостара
Parník Demjan Bednyj na zastávce Lenskie stolby
Lenské sloupy
Lenské sloupy
Umístění Rusko Ruská federace, Sacha Republika Sacha
Nejbližší město Pokrovsk
Souřadnice
Rozloha 4 850 km²
Založeno 1995
Světové dědictví UNESCO
Oficiální web

Přírodní park Lenské sloupy (rusky Природный парк «Ленские столбы», jakutsky Өлүөнэ очуостара) je přírodní park v Changalasském ulusu republiky Sacha v Ruské federaci. Přírodní park o rozloze 485 000 ha byl vyhlášen na základě dekretu prezidenta Republiky Sacha č. 837 ze dne 16. 8. 1994 ve znění vyhlášky vlády Republiky Sacha z 10. 2. 1995. Chráněné území se skládá ze dvou částí - "Stolby" ("Столбы") a "Sinskij" ("Синский"). Pod názvem Природный парк «Ленские столбы» (v anglické verzi Lena Pillars Nature Park) byl přírodní park zapsán v roce 2012 na seznam Světového dědictví UNESCO.[1]

Geografie a geologie[editovat | editovat zdroj]

Část Přírodního parku Lenské sloupy se nachází na pravém břehu řeky Leny, 104 kilometrů od města Pokrovska. Tvoří jej vertikální skalní věže, táhnoucí se v délce asi 23 kilometrů podél břehu řeky Leny. Výška skal od hladiny řeky dosahuje až 220 metrů.

Původ hornin, které jsou základem těchto skalních tvarů, je v kambriu, nejstarší periodě prvohor před cca 560–540 milióny let. Tvary skal z kambrických vápenců se však vyvinuly mnohem později – před cca 400 000 lety, přičemž vznik tohoto skalního reliéfu způsobil výzdvih tzv. Sibiřské platformy a geologické zlomy společně s procesy eroze a zvětrávání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Природный парк «Ленские столбы». Описание [online]. UNESCO [cit. 2016-12-17]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]