Jakutština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakutština
RozšířeníRusko
Počet mluvčích450 000
Klasifikace
Písmocyrilice
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykSacha (Rusko)
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2sah (B)
ISO 639-3sah
Ethnologuesah
Wikipedie
sah.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
rozšíření jakutštiny (tmavší modrá)

Jakutština (také sacha, sašština, jakutsky Саха тыла, Sacha tyla) je turkický jazyk, jímž hovoří sibiřské etnikum Jakutů (neboli Sachů, jak si sami říkají). Je úředním jazykem (spolu s ruštinou) v sibiřské republice Sacha. Jakutština patří spolu s blízce příbuznou dolganštinou mezi severní jazyky sibiřské větve turkických jazyků, má nicméně značnou část slovní zásoby mongolského, tunguzského, jukagirského nebo neidentifikovaného původu. Neidentifikovaná slova byla zřejmě v minulosti přejata z paleosibiřských jazyků a přizpůsobena jakutské výslovnosti.[1]

Písmo a fonetika[editovat | editovat zdroj]

Jakutská tradiční společnost před příchodem Rusů neznala písmo. Od konce 19. stol. je jakutština zapisována cyrilicí, která byla obohacena o pět speciálních znaků Ҕҕ, (výslovnost mezi g a ch), Ҥҥ, (ŋ nebo ng) Өө, (ö) Һһ, Үү (ü) a dvě kombinace Дь дь (znělá palatála, výclovnost mezi ď a dž), Нь нь (jako české ň). Ve 20. letech 20. stol. byla jakutština krátce zapisována latinkou. Jakutština rozlišuje dlouhé a krátké vokály, délka se značí zdvojením vokálu, dále má diftongy, které jsou vždy dlouhé. Typická je vokalická harmonie, což znamená, že se v jednom slově mohou vyskytovat jen vokály přední nebo zadní.

А а Б б В в Г г Ҕ ҕ Д д Дь дь Е е
Ё ё Ж ж З з И и Й й К к Л л М м
Н н Ҥ ҥ Нь нь О о Ө ө П п Р р С с
Һ һ Т т У у Ү ү Ф ф Х х Ц ц Ч ч
Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я

Gramatika[editovat | editovat zdroj]

U jmen rozlišuje jakutština osm pádů a dvě čísla, ale nerozlišuje kategorii rodu ani životnosti. Slovesný systém jakutštiny je neobyčejně komplikovaný, rozlišuje se řada participií i určitých slovesných tvarů. Slovesných časů je devět, z toho sedm minulých, slovesných způsobů je známo 12, většinou různé typy optativů a konjunktivů. Jakutština je aglutinační jazyk, deklinace a konjugace se provádí připojováním sufixů. Každý sufix má jen jeden význam, proto dochází k řetězení sufixů. Z neohebných slovních druhů je charakteristické velké množství citoslovcí a ideofonů.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Jakutsky Česky
бииp jeden
икки dva
үc tři
түөpт čtyři
бизc pět
aлтa šest
cзттз sedm
aҕыc osm
тoҕyc devět
yoн deset

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Харитонов Л. Н. Самоучитель якутского языка. Якутск, 1987, с. 4 a dále.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]