Archandělský chrám

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Souřadnice: 55°45′1″ s. š., 37°37′4″ v. d.

Archandělských chrám v Moskvě
Poloha chrámu na mapě Kremlu
Interiér chrámu s ikonami

Archandělský chrám nebo Chrám Archanděla Michaela (rusky Архангельский собор) je jedním ze tří chrámů na Chrámovém náměstí a patří k architektonicky nejmladším pravoslavným chrámům v moskevském Kremlu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám začal budovat již v roce 1333 moskevský vládce Ivan Kalita. V letech 1505 až 1508 byl od základu přebudován podle návrhu italského architekta Alevisia Noviho. Zasvěcen byl archandělu Michaelovi, který se v pravoslavné církvi těší velké úctě. Podle něj dostal i název "archandělský". Archanděl Michael byl ochráncem moskevských panovníků. Chrám má pět kupolí, z nichž jedna je výrazně vyšší než ostatní. Kopule oživily areál Kremlu tím, že na rozdíl od ostatních kremelských kopulí byly stříbrné. Interiér chrámu je na rozdíl od velkolepějšího interiéru mnohem skromnější a ponuřejší. Odpovídá to účelu chrámu. Konaly se zde hlavně zádušní bohoslužby. V chrámu jsou pohřbeni vládci Moskvy a Ruska (Ivan Kalita, Ivan IV., Fjodor I., Ivan V., Michal I., Petr II. a jiní) .

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Tento kremelský chrám je v současnosti cílem návštěv turistů z celého světa. Slouží jako muzeum, ale konají se v něm i pravoslavné bohoslužby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archanjelský chrám na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]