Palác patriarchů a chrám Dvanácti apoštolů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác patriarchů
a chrám Dvanácti apoštolů
Kreml-12apostel.jpg
Účel stavby

muzeum

Základní informace
Výstavba1635—1656
Poloha
AdresaMoskevský kreml, Moskva, RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Další informace
Kód památky7710353032
Webhttp://patriarchs-palace.kreml.ru/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác patriarchů a chrám Dvanácti apoštolů (rusky Патриарший дворец и церковь Двенадцати апостолов) je komplex budov na území Moskevského kremlu, situovaný severně od chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice a zvonice Ivana Velikého. Výstavba proběhla v letech 1635 - 1656 ruskými mistry Antipem Konstantinovým a Baženem Ogurcovým na objednávku patriarchy Nikona. Chrám Dvanácti apoštolů s pěti věžemi byl zbudován na místě starého chrámu a části paláce Borise Godunova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě současného Paláce patriarchů a chrámu Dvanácti apoštolů sídlili moskevští metropolité a patriarchové již od počátku 14. století, kdy se zde usídlil první metropolita kyjevský a vší Rusi Petr. Během dlouhých staletí byla kremelská sídla nejvyšších církevních představitelů mnohokrát budována, přestavována a bourána.

První kamenná stavba na tomto místě vznikla roku 1450 za metropolity Iony spolu s chrámem Uložení roucha přesvaté Bohorodice. Již roku 1473 však oba objekty vyhořely, a byly proto v letech 1484-1485 postaveny znovu. Požárů následovalo ještě několik a přestaveb ještě více - vždyť zde stále sídlily hlavy ruské pravoslavné církve (od roku 1589 patriarchové).

Současný komplex Paláce patriarchů a chrámu Dvanácti apoštolů však vzniknul až v letech 1652-1656 za patriarchy-reformátora Nikona, který se pustil do přestavby své rezidence se stejnou razancí jako do přestavby církve. Staré budovy, včetně chrámu Soloveckých divotvůrců, byly rozebrány a na jejich místě vznikla nová třípatrová obytná stavba s domácí kaplí svatého Filipa a metropolity Filipa.

Rozměry a přepychovým vybavením se Palác patriarchů mohl srovnávat s Těremským palácem, sídlem carů. Z interiéru Křížové komnaty, jejíž rozměrné prostory byly překlenuty bez sloupů, prý doslova oči přecházely. Když byl později Nikon souzen, Palác patriarchů sloužil jako důkaz jeho pýchy.

Objekt byl přestavován i v pozdějších dobách. V letech 1680-1681 byla domácí kaple přestavěna na chrám Dvanácti apoštolů. V něm potom patriarchové sloužili bohoslužby mimo velké svátky, kdy se ubírali do chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice.

Po zrušení patriarchátu roku 1721 se v prostorách Paláce patriarchů nacházel Moskevský synodální úřad. Chrám Dvanácti apoštolů byl rozdělen na dvě patra, přičemž ve vrchním byla umístěna knihovna. V tomto období došlo opět k řadě stavebních úprav, zejména v souvislosti s tříštinami ve zdech (tento problém sužoval stavbu prakticky celé 18. století).

Během revolučních bojů v listopadu 1917 byl chrám Dvanácti apoštolů a stěna jídelny poškozeny dělostřelbou. Roku 1918 byl objekt předán muzeu. Ve 20. letech potom byly provedeny restaurátorské práce, v rámci kterých byl ze zbouraného Kláštera Nanebevstoupení přemístěn do chrámu ikonostas ze 17. století. Zároveň byly obnoveny dva historické průjezdy pod chrámem. V roce 1961 bylo poprvé muzeum zpřístupněno veřejnosti, od roku 1967 zde byla stálá expozice umění 17. a 18. století.

Současnou náplň získalo muzeum v roce 1987. Jsou zde vystaveny umělecké předměty, původní náboženské a bytové předměty - osobní věci patriarchů a členů carské rodiny, vyšívané předměty, knihy, ikony, nádobí, šperky či hodinky.

Zjednodušené schéma prvního nadzemního podlaží: 1 — schody, vchod; 2 — Úřad (obytná místnost); 3 — Úřad (pracovna); 4 — Křížová komnata; 5 — Pec na přípravu myrhy; 6 — Malé síně; 7 — Parádní síně; 8 — Jídelna; 9 — Chrám Dvanácti apoštoů; 10 — Ikonostas

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Palác patriarchů dnes představuje dvou až třípatrovou budovu (v jednom místě se zachoval pozůstatek třetího patra, odstraněného kvůli statice), dekorativní fasádou obrácenou k jihu na Chrámové náměstí. Severní fasáda, obrácená kdysi do dvora, je skromnější. Nedílnou součástí budovy je i chrám Dvanácti apoštolů nad dvěma průjezdy. K severní fasádě je přistavěna galerie na podloubí.

V přízemí byly původně hospodářské prostory a patriarší úřady. Na prvním patře potom byly komnaty - parádní Křížová, Jídelní, úřední, slavnostní síně, jídelna a chrám Dvanácti apoštolů. Na druhém patře byly osobní pokoje patriarchy a domácí kaple apoštola Filipa.

Fasáda je zdobena pilastry u průjezdů, nad okny v přízemí frontony, na prvním a druhém patře arkaturou. Přízemí je od prvního patra odděleno výrazně vystupující římsou, což je charakteristické pro moskevskou architekturu 17. století. Chrámový portál z bílého kamene svědčí o tom, že budovu kdysi obkružovala galerie.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Патриарший дворец и церковь Двенадцати апостолов na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]