Myrha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
100 gramů myrhy
Myrha, Commiphora myrrha

Myrha je modrozelená pryskyřice a je tvořena sušenou mízou stromu Commiphora, pochází ze Somálska a východní části Etiopie. Myrha je často směsí míz různých druhů rodu Commiphora a Balsamodendron zejména Commiphora erythraea (někdy nazývaná východní indická myrha), Commiphora opobalsamum a Balsamodendron kua. Její jméno je odvozeno z hebrejštiny murr nebo maror mající význam „hořký“.

Myrha je v současné době užívána v některých mastech a léčivých přípravcích a smí být aplikována na oděrky a jiné menší kožní defekty.

Myrha tvoří složku parfémů a kadidla a byla velmi ceněna ve starověku a její hodnota byla často větší, než její váha ve zlatě. Ve starém Římě byla ceněná na pětinásobek ceny kadidla, které bylo později daleko populárnější. Myrha byla pálena při starověkých římských pohřbech aby maskovala zápach, který vychází při pálení mrtvol. Říkalo se, že římský císař Nero spálil při pohřbu své manželky Poppaey takové množství myrhy odpovídající její roční spotřebě.

Myrha vysoké kvality může být poznána přes tmavost a jasnost pryskyřice. Nicméně, nejlepší metoda hodnocení kvality pryskyřice je hodnocení lepivosti čerstvě zlomených fragmentů pro přímé stanovení obsahu vonného oleje v pryskyřici myrhy. Vůně surové pryskyřice a silice myrhy je ostrá, příjemná, poněkud hořká a může být zhruba popsána jak být „typicky pryskyřičná”. Při jejím pálení produkuje kouř, který je těžký, hořký a poněkud fenolické vůně, který může být zabarvený nepatrnou vanilkovou sladkostí. Na rozdíl od většiny jiných pryskyřic myrha expanduje a “kvete” když hoří místo toho, aby tála nebo se ztekucovala.

Myrha byla jeden z darů tří králů Ježíškovi v Evangeliu podle Matouše uvedené v Bibli. Myrha byla používána jako balzámovací mast a byla používána v kadidle až do 15. století jako symbol pokání při pohřbech a kremacích. Je zmiňována ve vánoční koledě My tři králové. Pro svoji zemitost je myrha užívána do směsí kadidla, kde se podílí na jeho celkové vůni, jako přísada k vínu, jak je zmiňováno starověkými autoritami jako je Fabius Dorsennus. Je také používána v různých parfémech, zubních pastách, pleťových vodách a jiných moderních kosmetických přípravcích.

V lidovém léčitelství se používá při zánětech dutiny ústní způsobené baktériemi, houbami a viry.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Myrrha byla v řecké mytologii dcerou kyperského krále Kinyra a jeho manželky Kenchréidy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dalby, Andrew (2000), Dangerous Tastes: the story of spices, London: British Museum Press, ISBN 0-7141-2720-5, p. 107-122
  • Dalby, Andrew, "Myrrh" dans Alan Davidson, The Oxford Companion to Food, 2e éd. par Tom Jaine (Oxford, 2006, ISBN 0-19-280681-5)
  • Thimoléon Jean-Claude (2004) "Aromathérapie et vous ou la santé par les huiles essentielles" Editions Nihil Obstat