Vozovna Vokovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vjezd do vozovny
Pohled do vozovny s vozem Tatra T3SUCS

Vozovna Vokovice je jedna ze sedmi dnes funkčních tramvajových vozoven provozovaných Dopravním podnikem hlavního města Prahy, a. s. Nachází se ve čtvrti Veleslavín u hranice s Libocí, západně od Vokovic naproti Vokovickému hřbitovu.

Historie a dnešní využití[editovat | editovat zdroj]

Vokovická vozovna se nachází v severozápadní části města, na trati z Dejvic do Divoké Šárky. Pozemek byl koupen v roce 1929 a byla zahájena výstavba. Otevřena byla 1. května roku 1933, tvoří jí 5 lodí po šesti kolejích; celkem je tedy ve vozovně 30 odstavných kolejí, což je v celé Praze nejvíce. Až do výstavby Ústředních dílen v Hostivaři se zde nacházela lakovna, v 70. a 80. letech se konaly velké přestavby kolejové harfy. V této době zde byly deponovány také historické vozy, které jsou dnes umístěny v Muzeu MHD ve Střešovické vozovně.

Od poloviny roku 2013 probíhala rekonstrukce samotného depa a především pracovních jam a kolejí. Při rekonstrukci se obnovila i polovina dvora, respektive severní část. Na konci listopadu téhož roku byla vozovna opět otevřena a vozový park přijal novou vlajkovou tramvaj Škoda 15T.

V současnosti (prosinec 2018) jsou ve vozovně deponovány vozy Škoda 15T (23 vozů starší série, 25 vozů série 15T4) a 42 vozů Tatra T3R.P.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]