Vozovna Hloubětín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vozovna Hloubětín
Vjezd do vozovny
Vjezd do vozovny
Účel stavby

Tramvajová vozovna

Základní informace
Výstavba1951
Přestavba1986
Současný majitelDopravní podnik hl. m. Prahy
Poloha
AdresaPraha 9-Hloubětín, ČeskoČesko Česko
UliceNa obrátce
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vozovna Hloubětín je jedna ze sedmi tramvajových vozoven provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy. Leží v části Hloubětína patřící do městské části Praha 9. Od srpna 2019 probíhá její přestavba a vozidla jsou deponována v náhradních prostorách.

Historie a dnešní využití[editovat | editovat zdroj]

Hloubětínská vozovna se nachází na severovýchodě města, ve čtvrti Hloubětín. V celé síti pražských tramvají je nejmladší – otevřena byla v roce 1951, přestože plány na její výstavbu existovaly již před válkou. Nahradila vozovnu Karlín a vozovnu Libeň.

Hala pro odstavování vozidel byla řešena jako tenkostěnná betonová skořepina s cílem uspořit nedostatkovou ocel.

V období od dokončení vozovny do zprovoznění Ústředních dílen v Hostivaři musela zajišťovat opravy vozů typu T.

Původní vjezd do vozovny byl na jejím jihovýchodním rohu z Kbelské ulice. Tou procházela manipulační trať zpřístupňující vozovnu jak ze severu od nynější ulice Kolbenovy (tehdy Fučíkovy) a tehdejší smyčky Nový Hloubětín, tak i z jihu od ulice Poděbradské a smyčky Starý Hloubětín (tehdy nazývané jen Hloubětín). Pravidelné linky byly po této trati vedeny až po postavení trati na Lehovec.

Kvůli využití Kbelské ulice pro silniční okruh byla trať roku 1986 přemístěna do nynější polohy západně od vozovny a s ní byl přemístěn i vjezd do vozovny do jejího jihozápadního rohu.

Od konce 80. let 20. století jsou zde deponovány pražské tramvajové vozy KT8D5.

V roce 2013 došlo k průhybu konstrukce skořepinové střechy odstavné haly vozovny, po kterém Dopravní podnik problémová místa zajistil a začal monitorovat. Později bylo zjištěno, že stav střechy je na hranici životnosti,[1] takže od 15. ledna 2018 se odstavná hala přestala používat.[2]

Část vozů byla odstavována v kolejové harfě vozovny a část byla dislokována v jiných vozovnách. V dubnu 2019 bylo uvedeno do provozu odstavné kolejiště v areálu Opravny tramvají, převážně v katastrálním území Štěrboholy (50°4′19″ s. š., 14°31′58″ v. d.), a odtud jsou dočasně hloubětínské vozy vypravovány.

24. srpna 2019 dopoledne byla střešní konstrukce vozovny odstřelena a do konce roku 2022 bude nahrazena novou halou.[3][4]

Vozovna vypravuje vozy Tatra KT8D5R.N2P, Tatra T3M.2-DVC, Tatra T3R.P a část cvičných vozů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. mk. Vozovna Hloubětín se bude bourat. Devítka – Magazín městské části Praha 9. 2016, čís. 3, s. 8. Dostupné online. 
  2. ŠAFHAUSER, Roman. Nejmladší pražskou vozovnu tramvají čeká odstřel, střecha hrozí zřícením [online]. Idnes.cz, 2018-01-10 [cit. 2018-01-11]. Dostupné online. 
  3. KOPECKÝ, Pavel. Střecha není bezpečná. Vozovna Hloubětín půjde k zemi [online]. Prazsky.denik.cz, 2019-04-09 [cit. 2019-07-13]. Dostupné online. 
  4. ŠAFHAUSER, Roman. Pyrotechnici odstřelili střechu hloubětínské vozovny, výbuch trval 10 vteřin [online]. idnes.cz, 2019-08-24 [cit. 2019-08-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]