Charles Dickens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Dickens
Dickens Gurney head.jpg
Rodné jménoCharles John Huffam Dickens
Narození7. února 1812
Landport
Úmrtí9. června 1870 (ve věku 58 let)
Gadshill
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Místo pohřbeníWestminsterské opatství
PseudonymBoz
Povoláníspisovatel, romanopisec, novinář, sociální kritik, dramatik, autor, autor dětské literatury a editor
NárodnostAngličané
Žánrromán, povídka, novela a nonfikce
Významná dílaKronika Pickwickova klubu
Oliver Twist
David Copperfield
Malá Dorritka
Nadějné vyhlídky
Vánoční koleda
OceněníFellow of the Royal Society of Arts
Manžel(ka)Catherine Hogarthová (1836–1858)
Partner(ka)Ellen Ternan
DětiCharles Dickens[1]
Mary Dickens[1]
Kate Perugini[1]
Walter Landor Dickens[1]
Francis Dickens[1]
Alfred D'Orsay Tennyson Dickens[1]
Sydney Smith Haldimand Dickens[1][2]
Henry Fielding Dickens[1]
Dora Annie Dickens[1]
Edward Dickens[1]
RodičeJohn Dickens[3][1] a Elizabeth Dickens[1]
PříbuzníFrederick Dickens[2], Alfred Lamert Dickens[2] a Augustus Dickens[2] (sourozenci)
Mary Angela Dickens a Sydney Margaret Dickens (vnoučata)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Dickens (7. února 1812, Portsmouth9. června 1870, Gadshill) byl britský spisovatel. Je považován za jednoho z největších romanopisců 19. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Charles Dickens
Jeremiah Gurney: Charles Dickens, 1867 nebo 1868

V dětství žil v bídě, jeho otec byl úředník, který se po přestěhování rodiny do Londýna dokonce ocitl ve vězení pro dlužníky. Dickens si musel sám vydělávat na živobytí. Jako desetiletý chlapec pracoval v továrně na leštidla na boty. Později, když zvládl těsnopis, pracoval jako písař. (Díky těsnopisu si upravil vlastní písmo, které bylo pro ostatní většinou nečitelné.[4]) Od svých dvaceti let působil v listu Morning Chronicle. Svou literární dráhu zahájil roku 1833 drobnými časopiseckými črtami a povídkami, vydávanými pod pseudonymem Boz, v nichž zachycoval londýnské prostředí a postavy i z nižších společenských vrstev. Tyto jeho práce plné humoru a vtipu si čtenáři oblíbili natolik, že se rozhodl pustit se do větších prací. Když roku 1836 své črty vydal knižně, dostal od nakladatele objednávku na Kroniku Pickwickova klubu. Bylo to jeho první rozsáhlé dílo a proslavilo jej. V témže roce se Dickens oženil s Catherine Hogarthovou, dcerou svého přítele George Hogartha, se kterou měl deset dětí.

Z nuzných poměrů se Dickens díky své houževnatosti a vytrvalosti vypracoval na skutečnou hvězdu literárního nebe. Byl slavný nejen v Evropě ale i v USA, které navštívil roku 1842 a podruhé roku 1867. V Anglii i v USA pořádal turné, na kterých předčítal svá díla.

Po návratu ze své druhé cesty do Ameriky se Dickens již necítil dobře. Ztrácel paměť a měl první příznaky mrtvice, na kterou roku 1870 zemřel.

Je nejvýznamnějším a nejpopulárnějším představitelem viktoriánského románu a jedním z největších realistických autorů první poloviny 19. století. V mnohých svých knihách uplatnil zkušenosti ze svého dětství a jeho celoživotním tématem se tak stal tragický osud chudých dětí. Jeho romány mají promyšlenou stavbu a Dickens se v nich nevyhýbal ani policejním a kriminálním námětům. Byl mistrem dějových zápletek, výstižných osobních charakteristik a usiloval i o citovou působivost.

Dickens se také živě zajímal o soudobou vědu a zejména pak o geologii a paleontologii.[5][6] V roce 2013 natočil anglický herec a režisér Ralph Fiennes o Dickensovi životopisný film Vášeň mezi řádky.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

 • Bozovy črty (1836, Sketches by Boz), knižní vydání autorových prací napsaných pod pseudonymem Boz.
 • Kronika Pickwickova klubu (1837, The Posthumous Papers of the Pickwick Club), humoristický román, který vznikl ze série povídek, vydávaných v časopisech. Jedná se o vyprávění příhod z cest, jejichž hlavními postavami jsou pan Samuel Pickwick (ve volném překladu Silvestr Papučka) a jeho sluha Sam Weller (ve volném překladu Véna Příhoda).
 • Oliver Twist (1837–1839, The Adventures of Oliver Twist), román, neradostný příběh chudého chlapce žijícího v chudobinci, kterého chce zlodějská banda zneužít pro své loupeže. Autor v knize líčí s otřesnou otevřeností těžké sociální poměry londýnské chudiny a spodiny své doby.
 • Črty o mladých pánech (1838, Sketches of Young Gentlemen).
 • Mikuláš Nickleby (1838–1839, The Life and Adventures of Nicholas Nickleby), román líčící osudy Mikuláše Nicklebyho a jeho rodiny, která po otcově smrti hledá pomoc u strýce v Londýně. Ten však o chudé příbuzné nestojí a snaží se jich zbavit.
 • Starožitníkův krám (1841, The Old Curiosity Shop), román o osudu starého majitele londýnského obchůdku, který žije jen pro svou vnučku Nell, ale zároveň nedokáže odolat svůdnému vábení hazardu. Půjčuje si proto tajně od zlomyslného lichváře Quilpa a nakonec musí před jeho pronásledováním prchnout i s vnučkou z Londýna.
 • Barnabáš Rudge (1841, Barnaby Rudge), historický román z doby protikatolických nepokojů okolo roku 1780.
 • Americké poznámky (1842, American Notes), dílo napsané po první návštěvě Ameriky. Autor obdivoval americkou demokracii, ale zároveň viděl její nedostatky a citlivě vystihl kde a jak je americký život v době před občanskou válkou pokřiven.
 • Vánoční koleda (1843, A Christmas Carol), jedna z autorových tzv. vánočních povídek vypráví o nelítostném lichváři Ebenezeru Scroogeovi (Vydřigrošovi), kterému se na Štědrý večer zjeví duch bývalého společníka, aby ho varoval před jeho osudem.
 • Život a dobrodružství Martina Chuzzlewita (1843–1844, Life And Adventures Of Martin Chuzzlewit), románová satira na nedostatky americké demokracie.
 • Zvony novoroční (1845, The Chimes), další z autorových tzv. vánočních povídek.
 • Cvrček u krbu (1846, Cricket on the Heart), další z autorových tzv. vánočních povídek.
 • Obrázky z Itálie (1846, Pictures from Italy).
 • Dombey a syn (1848, Dombey and Son), vrcholný autorův román líčí osudy nelítostného podnikatele Dombeyho a jeho nelidské chování k vlastním dětem. Dombey je majitel obchodní firmy, který obětuje všechny své lidské emoce a ohledy jedinému přání – mít dědice, syna. V malém Pavlíčkovi se snaží potlačit všechno lidské, aby obstál v tvrdé konkurenci a udržel jméno firmy. Ani synova předčasná smrt v něm neprobudí lidské city. Znovu se ožení, ale žena mu uteče s ředitelem jeho firmy. O ožebračeného Dombeyho se nakonec stará zavrhovaná dcera Florence.
 • David Copperfield (1849), tento román, ve kterém se autor zaměřuje na život malého chlapce a později muže Davida Copperfielda, je vlastně autobiografickým dílem. Je zde zobrazena měšťácká bezohlednost a nenasytnost, ale také lidská dobrosrdečnost.
 • Anglické dějiny pro děti (1851–1853, A Child's History of England).
 • Ponurý dům (1853, Bleak House), děj románu se rozvíjí kolem složitého dědického procesu, projednávaného dlouhá léta před londýnským kancléřským soudem, byrokratickou a parazitní právní institucí, jež drtí fyzicky i psychicky všechny, kdo jsou vtaženi do soukolí její absurdní spravedlnosti.
 • Zlé časy (1854, Hard Times), sociální román, v němž autor ztvárňuje události spjaté s tehdejším dělnickým hnutím v Anglii a zaujímá stanovisko znepokojeného kritika a sociálního reformátora. Dílo představuje románovou studii rozvoje průmyslu autorovy epochy, a to především z hlediska lidských hodnot a vztahů.
 • Malá Dorritka (1855–1857, Little Dorrit), sociální román, v němž autor ukazuje, že chudoba i bohatství mají na lidskou osobnost stejně rozkladný vliv. Poctivý a čestný člověk nemůže v soudobé společnosti vyniknout, nemůže uplatnit své nadání a schopnosti, neboť většinu energie spotřebuje k boji o udržení holé existence.
 • Příběh dvou měst (1859, A Tale of Two Cities), historický román z období Velké francouzské revoluce. Toto dílo je uváděno jako největší bestseller všech dob.[7][8]
 • Nadějné vyhlídky (1861, Great Expectations), román o chudém chlapci Pipovi, kterému vděčnost galejníka přinese velké naděje do života a kariéry a posléze stejně velké zklamání a vystřízlivění.
 • Náš společný přítel (1865, Our Mutual Friend), poslední autorův dokončený román.
 • Hlídač (1866, The Signal-Man), povídkahoror ze sbírky Mugby Junction – vánočního čísla časopisu All the Year Round.
 • Čarovná rybí kostička (1867, The Magic Fishbone), pohádka ze sbírky Holiday Romance (1868).
 • Záhada Edwina Drooda (1870, The Mystery of Edwin Drood), nedokončený román s napínavou detektivní zápletkou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e f g h i j k l Kindred Britain.
 2. a b c d Oxford Dictionary of National Biography. Oxford. 2004. Dostupné online.
 3. Dostupné online. [cit. 2015-03-29]
 4. BRATŘÍČEK, Tomáš. Dickensova šifra. Před 160 lety používal spisovatel jako symbol i zavináč. iDNES.cz [online]. 2022-02-24 [cit. 2022-03-03]. Dostupné online. 
 5. Revealed: the surprising scientific passion of Charles Dickens. The Guardian [online]. 2018-05-13 [cit. 2022-03-03]. Dostupné online. 
 6. Christmas edition: Geologizing with Dickens, part III. [online]. 2019-12-24 [cit. 2022-03-03]. Dostupné online. 
 7. http://www.listchallenges.com/101-best-selling-books-of-all-time
 8. http://www.goodreads.com/list/show/33934.Best_Selling_Books_of_All_Time
 9. Tvůrčí skupina Drama a literatura. Charles Dickens: Hlídač [online]. Český rozhlas, 2021-08-21 [cit. 2021-08-21]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. 7. díl. V Praze: J. Otto, 1893. 957 s. cnb000277218. S. 476–477. Dostupné online

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]