David Copperfield (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Copperfield
Copperfield cover serial.jpg
Autor Charles Dickens
Původní název David Copperfield or The Personal History, Adventures, Experience and Observation of David Copperfield the Younger of Blunderstone Rookery (Which He Never Meant to Publish on Any Account
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánry autobiografický román a román
Vydavatel Bradbury and Evans
Datum vydání 1850
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Copperfield také Vlastní životopis, dobrodružství, zkušenosti a postřehy Davida Copperfielda mladšího, z osady Blunderstone (který pisatel nikdy a za žádných okolností nemínil vydat), nebo Život a osudy Davida Copperfielda (anglicky David Copperfield nebo The Personal History, Adventures, Experience and Observation of David Copperfield the Younger of Blunderstone Rookery (which he never meant to publish on any account) nebo David Copperfield) je částečně autobiografický dvoudílný román od anglického spisovatele Charlese Dickense vyprávěn v Ich-formě z pohledu Davida Copperfielda. Vyšel roku 1849. Do češtiny přeložily: Dora Hanušová, Alois Zábranský, Jan Stolz, Hana Šnajdrová, Hana Tetourová a Emanuela a Emanuel Tilschovi.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Když se okolo roku 1820 v Anglii (Suffolk) narodil David, tak jeho otec již šest měsíců nežil. David vyrůstal v domě zvaném "Havraní hnízdo", společně s matkou Klárou a se služebnou Klárou Peggotiovou (zvanou Peggotkou, protože má stejné křestní jméno jako Davidova matka). David jednou jel s Pegotkou navštívit jejího bratra Daniela Peggotiho, který přebývá spolu s ostatními členy rodiny Peggotiů v domě, který je vlastně lodí, přebudovanou na dům. Když se David s Peggotkou vrátí domů, tak už se Klára znovu provdala za pana Edwarda Murdstona, který se do "Vraního hnízda" nastěhuje i svou sestru, slečnu Jane Murdstonovou. Oba malého Davida často trestali i fyzicky. Kláře bylo Davida líto, ale nedokázala svého manžela od fyzických trestů odradit. Když Davida pan Murdston opět bil, tak ho David kousl do ruky, díky čemuž si vysloužil „převýchovu“ v internátní škole Salemský ústav. Školu vedl Murdstonův přítel pan Creakl, ohledně výchovy měl velmi podobné názory jako Edward Murdston, své žáky, včetně Davida, často bil a udílel jim přísné tresty, aby děti „vychoval“. Ve škole se seznámil s dobrákem Traddlesem a hlavně s Steerforthem, který je starší a má mnoho známostí, díky nimž si dokáže zpříjemnit pobyt v ústavu. Davida si oblíbí a velmi mu pomáhá, stávají se z nich přátelé. Peggotka Davidovi občas pošle dopis, je to jeho jediné spojení s domovem.

O prázdninách přijíždí David domů, Kláře se narodil chlapec Edward, Davidův nevlastní bratr. Zanedlouho ale Klára i s malým dítětem kvůli nemoci zemřeli. David zůstává v "Havraním hnízdě" s Murdstoneovýma, krátce nato je ale poslán do Londýna, kde mu pan Murdstoun zajistil zaměstnání. Davidovi je 11, když musí u "Murdstona a Grinbyho" v práci čistit láhve. Ubytován je jako podnájemník u rodiny Micawberových, se kterými se velmi sblíží. Pan Micawber je zadlužen a nakonec i uvězněn ve vězení pro dlužníky, spolu s ním jsou ve vězení i jeho dcery a manželka, David je chodí navštěvovat. Posléze uteče do Doveru, bydlí u své pratety Betsey Trotwoodové. Přejmenuje se na „David Trotwood Copperfield“ a díky Betsey začne chodit do školy v Canterbury, kde bydlí u pratetina právníka Wickfielda a jeho dcery Agnes Wickfieldová, do které se David na první pohled zamiloval.

David v Canterbury studuje práva, v kanceláři pana Spenlowa David se znovu setká s Steerforthem a představí ho rodině své chůvy Peggotky. V domě žije i Davidova kamarádka Emilka (Peggotčina neteř), kterou si má vzít za ženu Peggotčin synovec Ham. Naneštěstí Steerforth Emilku přemluví k útěku, svede ji a opustí ji. Steerforth umírá při ztroskotání lodi, Ham se ho pokoušel zachránit, nevěděl o něm a o Emilce, ale utonul spolu s ním. David se mezitím oženil s Dorou Spelowovou a proslaví se jako spisovatel. Po několika letech jeho žena umírá a David si uvědomí, že udělal chybu, když odmítl Agnesinu lásku. O Agnes má zájem i Uriáš Heep, který se vetřel do přízně pana Wickfielda snaží se ho podvést a převzít jeho firmu. Jeho zločiny jsou ale odhaleny Micawberem a Traddlesem.

David se tedy ožení s Agnes. Emilka a Daniel Peggotiovy začnou nový život v Austrálii. Peggotka se provdala za vozku Barkise. Wilkins Micawber si založil ovčí farmu v Austrálii.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]