Daniel Radcliffe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe na předávání cen Empire Awards (2006)
Rodné jméno Daniel Jacob Radcliffe
Narození 23. července 1989 (28 let)
Spojené království Londýn, Anglie
Alias Dan
Aktivní roky 1999 - dosud
Rodiče Alan Radcliffe a Marcia Gresham
Významné role Harry Potter, Maps (December boys), John Kipling (My boy Jack), Alan Strang (EQUUS)
Český dabing Vojtěch Kotek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

(* 23. července 1989 Londýn) je britský filmový, divadelní a televizní herec, známý především ztvárněním role Harryho Pottera v sérii stejnojmenných filmů o mladém čarodějnickém učni anglické spisovatelky Joanny Kathleen Rowlingové.

Rané mládí[editovat | editovat zdroj]

Daniel se narodil v Queen Charlotte's Hospital (Nemocnice královny Charlotty) jako jediné dítě literárního agenta Alana Radcliffa a castingové agentky Marcii Greshamové. Po své matce je židovského původu,[1] jeho otec je protestant ze Severního Irska. Poprvé se jeho touha hrát projevila v pěti letech. V prosinci 1999 debutoval v dvojdílné televizní verzi Davida Copperfielda na motivy Charlese Dickense.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 byl osloven režisérem Chrisem Columbusem, aby se zúčastnil konkurzu na Harryho Pottera. Rodiče ale Dana na konkurz nepustili, protože se báli jeho zklamání. Po čase se s Radcliffovými setkal při hře Plný kapsy šutrů producent David Heyman a na jeho naléhání rodiče Dana na konkurs pustili.[2] V srpnu téhož roku byl vybrán do hlavní role velkorozpočtové adaptace příběhu kouzelnického učně na motivy knižní série J. K. Rowlingové. Také ona sama Radcliffův výběr potvrdila. Danielův druhý debut se uskutečnil v roce 2001 ve filmu Agent z Panamy, kde si zahrál i Pierce Brosnan. Film Harry Potter a Kámen mudrců byl do kin uveden o rok později.

Daniel si samozřejmě zahrál i v dalších sedmi dílech Harryho Pottera: Harry Potter a Tajemná komnata (2002), Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004), Harry Potter a Ohnivý pohár (2005), Harry Potter a Fénixův řád (2007), Harry Potter a princ dvojí krve (2008), Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010) a Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011).

V roce 2002 se objevil v divadle West End jako host ve hře The Play What I Wrote (Hra, kterou jsem napsal) režírované Kennethem Branaghem (který si s Danielem zahrál ve druhém díle Harryho Pottera). V roce 2006 začala jeho přeměna z dětského do dospělého herce. Zahrál si v televizním seriálu EXTRAS a také v australském filmu Prosincoví kluci. Od 27. 2. 2007 hrál v divadelní hře EQUUS (Kůň) posedlého ošetřovatele koní, Alana Stranga. Radcliffe se ve hře objevuje také nahý a svým výkonem přesvědčil skeptické anglické kritiky. Poslední hra byla uvedena 9. 6. 2007.

V létě 2007 natočil pro ITV drama My boy Jack (Legenda o mém synovi). Hrál v něm syna spisovatele Rudyarda Kiplinga Jacka (Johna), který padl v první světové válce. O roli řekl:

"Pro mnoho lidí mého věku je první světová válka pouhým tématem v učebnici dějepisu. Ale toto téma mě vždy fascinovalo a myslím si, že je důležité i dnes."

Radcliffe také ztvární fotoreportéra Dana Eldona ve filmu Journey (Cesta). Eldonova matka Kathy osobně vybrala Daniela z herců, jako je například Heath Ledger, Ryan Phillippe a Joaquin Phoenix. Řekla, že Radcliffe je smyslem pro humor a energií podobný jejímu synovi.

Jeho majetek je dle portálu celebritynetworth.com odhadován na 110 milionů USD.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Daniel hraje na baskytaru (stejně jako Gary Oldman) a je fanouškem punk rockové muziky. Jeho oblíbenou kapelou je The Hold Steady, ale poslouchá také Sex Pistols či Red Hot Chili Peppers... Fandí také fotbalovému klubu Fulham. Když není momentálně na place, rád si zahraje stolní tenis nebo videohry se svými hereckými kolegy. S Rupertem Grintem a Emmou Watsonovou, s nimiž hraje ve filmech o Harrym Potterovi, má blízký kamarádský vztah. V minulosti měl problémy s alkoholem.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role
1999 David Copperfield  David Copperfield 
2001 Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter
Agent z Panamy Mark Pendel
2002 Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter
2004 Harry Potter a vězeň z Azkabanu Harry Potter
2005 Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter
2007 Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter
Prosincoví kluci Maps
My boy Jack John Kipling
2009 Harry Potter a princ dvojí krve Harry Potter
2010 Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 Harry Potter
2011 Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 Harry Potter
2012 Žena v černém Arthur Kipps
2013 Kill Your Darlings Allen Ginsberg
What If Wallace
2014 Honrs Ig Perrish
2015 Frankenstein (film v postprodukci) Igor
2016 Impérium Nate Thomas
Podfukáři 2 Walter Mabry
Swiss Army Man Manny
2017 Džungle Yossi Ghinsberg

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A nice Jewish wizard [online]. Jewish Chronicle, 2006-12-21, [cit. 2009-06-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Harry Potter Film Wizardry

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]