Pracovní konkurz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pracovní konkurz se používá v případě výběru zaměstnanců pro vyšší a náročnější pozice. Tato forma výběru pracovníků je častá u velkých firem, méně již u středně velkých a vůbec se nepoužívá v malých firmách. Samotný výraz konkurz (konkurs) pochází z latinského concursus, což znamená sběh, sbíhání, shlukování.

Konkurz se může dělit na následující fáze:

  1. Vyhlášení – podmínky konkurzu jsou uveřejněny ve sdělovacích prostředcích. Tzn. jaký pracovník a na jaké místo se hledá, co se od něj vyžaduje a také kdy a kde se konkurz koná. Stejně jako u osobního pohovoru i zde je důležité vystupování a celkový dojem, kterým člověk působí.
  2. Průběh – speciálně sestavená konkurzní komise vyslechne uchazeče. Běžný je i rozhovor v cizím jazyce a načrtnutí představ o budoucí strategii firmy či její části.
  3. Vyhodnocení – komise sestaví pořadí uchazečů[1] dle jejich výsledků a předloží jej zadavateli konkurzu (většinou majiteli firmy).

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Není vhodné určit pouze jednoho vítěze konkurzu – to pro případ, že by nejlepší uchazeč nebyl schopen nastoupit do pracovního poměru, např. z toho důvodu, že si zajistil již jiné pracovní místo.