Heath Ledger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heath Ledger
Heath Ledger na konci roku 2006
Heath Ledger na konci roku 2006
Rodné jménoHeathcliff Andrew Ledger
Narození4. dubna 1979
Perth, Austrálie
Úmrtí22. ledna 2008 (ve věku 28 let)
New York, USA
Místo pohřbeníKarrakatta Cemetery
Alma materGuildford Grammar School
Partner(ka)Michelle Williamsová (2004–2007)
DětiMatilda Ledger
RodičeKim Ledger[1] a Sally Ramshaw
Významné rolePatrick Verona v Deseti důvodech, proč tě nenávidím
Gabriel Martin v Patriotu
Ennis del Mar ve Zkrocené hoře
Joker v Temném rytíři
Český dabingMartin Sobotka
Saša Rašilov
Oscar
Nejlepší herec ve vedlejší roli
2008Temný rytíř
Zlatý glóbus
Nejlepší herec ve vedlejší roli
2008Temný rytíř
Cena BAFTA
Nejlepší herec ve vedlejší roli
2008Temný rytíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heatcliff Andrew Ledger (4. dubna 1979 Perth, Austrálie22. ledna 2008 New York, USA) byl australský herec, který se stal známým zejména svou rolí ve filmu Zkrocená hora, za kterou získal i nominace na Oscara a Zlatý glóbus. Obě ceny získal in memoriam za předposlední natočený snímek, kterým byl Temný rytíř.

Herecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho filmový debut proběhl v roce 1997 v australském filmu Blackrock, první velkou roli ale obdržel až v roce 1999, kdy si zahrál v komedii Deset důvodů, proč tě nenávidím.

Po roce 2000 hrál mimo jiné ve filmech Patriot, Příběh rytíře nebo Kletba bratří Grimmů.

V roce 2003 byl vyhlášen australským časopisem GQ „mužem roku“. Velký úspěch zaznamenala jeho role Ennise del Mara ve filmu Zkrocená hora, za kterou byl nominován i na Oscara a na Zlatý glóbus. Během natáčení filmu se seznámil i se svou pozdější partnerkou Michelle Williamsovou, se kterou měl dceru Matildu Rose (Bojovná Růže). Pár se rozešel v září roku 2007.[2] Matildinou kmotrou je herečka Busy Phillips a kmotrem herec Jake Gyllenhaal, se kterým hrál Heath ve filmu Zkrocená hora.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Dne 22. ledna 2008 byl nalezen ve svém pokoji v New Yorku mrtvý. Blízko něj byly nalezeny prášky na spaní. Jeho smrt nebyla sebevražda, ale jen nešťastná náhoda. Podle prohlášení soudních lékařů se otrávil předepsanými léky na spaní. Mluvčí lékařského týmu Ellen Borakov poznamenala, že smrt nezavinilo přehnané množství, ale kombinace více léků, jako jsou antidepresiva, prášky na spaní apod. Zřejmě zemřel na srdeční kolaps, v důsledku dlouhodobého fyzického vypětí. Zemřel na začátku natáčení filmu Imaginárium dr. Parnasse.

Půl roku po jeho smrti byl do kin uveden film Temný rytíř, který jen za první víkend vydělal přes 158 miliónů dolarů a celosvětové tržby dosáhly jedné miliardy dolarů. V tomto snímku ztvárnil roli padoucha Jokera, a dne 12. ledna 2009 za ni získal cenu Zlatý glóbus in memoriam, 22. ledna 2009 byl nominován na Oscara a 22. února 2009 získal za roli Jokera, jako druhý herec v historii, i Oscara in memoriam. Mimo jiné, za tutéž roli, získal i další ocenění. Jsou to ceny BAFTA, SAG a AFI.

Jeho biografie byla vydána v knižní podobě, vyšla i v češtině.

Kompletní filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  2. Williams’ Father Confirms Ledger Split, Hollywood.com, 4. 9. 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]