Zkrocená hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkrocená hora
Původní název Brokeback Mountain
Země Spojené státy americké
Kanada
Jazyk angličtina
Délka 134 minut
Žánr Drama
Předloha Brokeback Mountain
Scénář Annie Proulx
Diana Ossana
Larry McMurtry
Režie Ang Lee
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Heath Ledger
Jake Gyllenhaal
Anne Hathawayová
Michelle Williamsová
Randy Quaid
Produkce Diana Ossana
James Schamus
Hudba Gustavo Santaolalla
Kamera Rodrigo Prieto
Střih Geraldine Peroniová
Dylan Tichenor
Výroba a distribuce
Premiéra 2005
Studio Good Machine
Distribuce Focus Features
Paramount Pictures
Good Machine
Universal (DVD)
Rozpočet $14 000 000[1]
$19 000 000 (s propagací)
Ocenění Zlatý lev (2005)
Oscar za nejlepší scénář
Oscar za nejlepší režii
Oscar za nejlepší hudbu
Zkrocená hora na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zkrocená hora (angl. Brokeback Mountain) je americký film, který natočil v roce 2005 tchajwanský režisér Ang Lee podle stejnojmenné povídky americké spisovatelky Edny Annie Proulxové, zveřejněné poprvé v říjnu 1997. Několika oceněními vyznamenaný film vypráví o homosexuálním vztahu dvou kovbojů ve Wyomingu šedesátých až osmdesátých let 20. století.

Hlavními postavami jsou Ennis Del Mar (hraje Heath Ledger) a Jack Twist (hraje Jake Gyllenhaal), dva chudí mladí muži, kteří se setkají na pastvinách Wyomingu na úpatí (smyšlené) Zkrocené hory („Brokeback Mountain“) v létě roku 1963. Film sleduje v příštích dvou desetiletích jejich spletitý vztah, který pokračuje i poté, co se oba ožení a stanou se otci. Jack se pokouší vytvořit společný život, ale Ennis se bojí, že by byl zabit členy obce, kdyby se povaha jejich vztahu neudržela v tajnosti. Ennis a Jack tak zápasí se společenským a rodinným tlakem a vlastním strachem, které jim znemožňují plně prožít lásku započatou v jejich prvním společném létě. Film částečně čerpá i z tématu nezávislého filmu Cowboy Rides Again z roku 2004, který se dotýkal též kovbojů a otázek homosexuality.[2]

Český dabing hlavních protagonistů ztvárnili Saša Rašilov (Ennis Del Mar) a Filip Jančík (Jack Twist).

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Ennis del Mar vyrostl na malém nuzném statku ve Wyomingu u hranic s Utahem. Byl vychován starším bratrem a sestrou, poté co jejich rodiče přišli o život při dopravní nehodě. Otec s matkou zanechali dětem jen 24 dolarů v hotovosti a statek se dvěma hypotékami. Bez středoškolského vzdělání a vyhlídek na povolání vyrostl Ennis těžkou prací a ve strádání. Zasnoubil se s Almou Beersovou a šetří peníze na zakoupení malého kusu půdy. Když se na jaře 1963 uchází o místo u zprostředkovatelské agentury pro zemědělský personál, má již ranou část života za sebou. Zakotví jako pastýř v jednom wyomingském podniku zabývajícím se chovem ovcí, kde se seznámí se stejně starým Jackem Twistem. Jack pracuje na Zkrocené hoře již druhý rok. Tento dobře vypadající tmavovlasý muž s živým smíchem horuje pro vše, co souvisí s rodeem. Oba přebírají tisíc bahnic s jejich jehňaty a vydávají se nahoru na pastviny nad hranici lesa.

Zatímco Ennis zůstává v táboře, musí Jack noci trávit u ovcí a několik hodin denně pendlovat mezi táborem a pastvinami. Oba mladí muži jsou stejného rázu a rychle se spřátelí, když se u táborového ohně baví o koních, rodeu a rvačkách. Oba začínají s respektem naslouchat jeden druhému a těší se ze společníka, kterého by se ani jeden nenadál. Ennis dokonce převezme Jackovy nepříjemné hlídky a nakonec sám pendluje mezi pastvinami a táborem. Z přátelství se však vyvine něco víc, když je Ennis jednoho dne příliš opilý, aby se vydal zpět k pasoucím se ovcím, a stráví noc v táboře s Jackem. Nemluví o sexu a odbývají jej jako jednorázovou záležitost, když k němu dojde. Samozřejmě není podle jejich vlastních slov ani jeden homosexuální, ale přesto brzy zapomenou na ovce a nejen v noci ve stanu, nýbrž i ve dne a večer v záři ohně se věnují společnému sexu. Když pak v srpnu shánějí stáda z hory dolů, cítí se Ennis sklíčeně, protože se musí odloučit od Jacka.

Ennis se vrací zpět k Almě, s níž je zasnouben, a po třech měsících se s ní ožení a odstěhuje do města Rivertonu v Utahu. O čtyři roky později má Ennis s Almou dvě dcery a na svého starého přítele Jacka již vlastně zapomněl, když dostane dopis o Jackově brzkém příjezdu do Rivertonu. Ennis se nemůže shledání se svým přítelem dočkat a nasadí si svůj nejlepší klobouk. Podlehnou své vášni a při setkání se políbí, nic nedbajíce na to, že Alma svého muže pozoruje s Jackem z příšeří schodiště. Jack jezdil v Texasu na býcích a oženil se s Lureen (ztvárněnou Anne Hathawayovou), dcerou bohatého průmyslníka. Je otcem osmiměsíčního syna, jak s hrdostí oznámí. Přesto se oba opijí a skončí nakonec v nejbližším motelu. Ennis a Jack se navzájem milují, ale neodváží se k tomu kroku, aby opustili ženy a děti a navázali společný vztah. Především Ennis je proti společné budoucnosti, protože si ještě přesně vybavuje zážitek z dětství, kdy byl jeden homosexuální statkář kvůli svému životu s jiným utýrán k smrti. Dohodnou se proto, že odteď se budou pravidelně setkávat, a dvakrát ročně spolu tráví čas na údajných rybářských výletech. Alma o jejich tajemství ví, mimoto jí vadí, že pořád musí k Ennisovu skrovnému příjmu vydělávat navíc. Když je dcerám sedm a devět let, nechá se s Ennisem rozvést a bere si obchodníka s potravinami z Rivertonu, pro kterého celé roky pracovala.

Ennis brzy opět přijme práci na statku a stěhuje se napříč Wyomingem. V následujících letech se Ennis a Jack potkávají sporadicky a podnikají výlety do liduprázdných hor. Ale čas jim plyne a zejména Jack je nešťastný z jejich situace. Tak dojde v roce 1983, dvacet let po jejich prvním setkání, při společném výletu ke sporu; poté se Jack dozví, že jejich další setkání s Ennisem se bude muset odložit. Oba se nicméně rozejdou v dobrém. O několik měsíců se Ennis dozví o Jackově smrti: při poruše na automobilu ho prý ráfek pneumatiky, kterou chtěl napumpovat, udeřil do obličeje. Zemřel ve věku pouhých 39 let. Ennis si vzpomene na starý příběh z dětství a není si jist, zda Jack zemřel přirozenou smrtí.

Jede za Jackovými rodiči do Lightning Flat, aby vyplnil poslední přání svého přítele a rozsypal jeho popel na Zkrocené hoře. Dozvídá se, že Jack navštěvoval rodiče každý rok a vždy se zmiňoval, že se hodlá rozvést a že chce s Ennisem nedaleko vybudovat srub a obhospodařovat statek rodičů. Několik měsíců před svou smrtí se však rozhodl s jedním sousedem z Texasu dlouho plánovaný sen uskutečnit a Ennis pochopí, že Jackova smrt pravděpodobně nebyla nehoda. V Jackově starém pokoji objeví pod jednou košilí svého přítele, kterou měl na sobě při jejich prvním setkání, svou starou košili, kterou postrádal od léta na Zkrocené hoře - Jack ji nosil na sobě. Na konci Jackův otec odmítne Ennisovi dovolit rozptýlit Jackův popel na Zkrocené hoře. O pár týdnů později si Ennis koupí pohlednici, na které je obraz Zkrocené hory, a připíchne si ji na stěnu svého obytného vozu, pod ni pak zavěsí ony dvě staré košile. V té době se Ennis se snaží překonat bolest ze smrti milovaného.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Oscar 2006[editovat | editovat zdroj]

  • Nejlepší režie
  • Nejlepší adaptace literární předlohy
  • Nejlepší hudba

Zlatý glóbus 2006[editovat | editovat zdroj]

  • Nejlepší režie
  • Nejlepší scénář
  • Nejlepší filmová píseň (A Love That Will Never Grow Old)
  • Nejlepší film - drama

Filmový festival Benátky[editovat | editovat zdroj]

Evropské filmové ceny[editovat | editovat zdroj]

  • Nejlepší režisér

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brokeback Mountain (2005)-Box Office Mojo [online]. Box Office Mojo, [cit. 2009-01-03]. Dostupné online.  
  2. http://www.imdb.com/title/tt0860382/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zlatý glóbus za nejlepší film (drama)
Předchůdce:
Letec
2005
Zkrocená hora
Nástupce:
Babel