Zkrocená hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zkrocená hora
Původní názevBrokeback Mountain
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka134 min
Žánryromantický film
filmové drama
LGBT film
PředlohaZkrocená hora
ScénářLarry McMurtry
Diana Ossana
RežieAng Lee
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHeath Ledger
Jake Gyllenhaal
Anne Hathawayová
Michelle Williamsová
Randy Quaid
… více na Wikidatech
ProdukceJames Schamus
Diana Ossana
HudbaGustavo Santaolalla
KameraRodrigo Prieto
KostýmyMarit Allen
StřihGeraldine Peroni
Dylan Tichenor
Výroba a distribuce
PremiéraItálie 2. září 2005
USA 9. prosince 2005
Produkční společnostGood Machine
DistribuceFocus Features
Paramount Pictures
Good Machine
Universal (DVD)
Rozpočet14 milionů dolarů [1]
19 milionů dolarů (s propagací)
Tržby178 mil. $[2]
OceněníOscar za nejlepší hudbu (2004)
Oscar za nejlepší scénář (2004)
Oscar za nejlepší režii (2004)
Cena BAFTA za nejlepší film (2005)
Dallas-Fort Worth Film Critics Association Award for Best Film (2005)
… více na Wikidatech
Zkrocená hora na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zkrocená hora (angl. Brokeback Mountain) je americký film, který natočil v roce 2005 tchajwanský režisér Ang Lee podle stejnojmenné povídky americké spisovatelky Edny Annie Proulxové, zveřejněné poprvé v říjnu 1997. Několika oceněními vyznamenaný film vypráví o homosexuálním vztahu dvou kovbojů ve Wyomingu šedesátých až osmdesátých let 20. století. Snímek měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách dne 2. září 2005.[3]

Hlavními postavami jsou Ennis Del Mar (hraje Heath Ledger) a Jack Twist (hraje Jake Gyllenhaal), dva chudí mladí muži, kteří se setkají na pastvinách Wyomingu na úpatí (smyšlené) Zkrocené hory („Brokeback Mountain“) v létě roku 1963. Film sleduje v příštích dvou desetiletích jejich spletitý vztah, který pokračuje i poté, co se oba ožení a stanou se otci. Jack se pokouší vytvořit společný život, ale Ennis se bojí, že by byl zabit členy obce, kdyby se povaha jejich vztahu neudržela v tajnosti. Ennis a Jack tak zápasí se společenským a rodinným tlakem a vlastním strachem, které jim znemožňují plně prožít lásku započatou v jejich prvním společném létě. Film částečně čerpá i z tématu nezávislého filmu Cowboy Rides Again z roku 2004, který se dotýkal též kovbojů a otázek homosexuality.[4]

Český dabing hlavních protagonistů ztvárnili Saša Rašilov (Ennis Del Mar) a Filip Jančík (Jack Twist).

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Ennis del Mar vyrostl na malém nuzném statku ve Wyomingu u hranic s Utahem. Byl vychován starším bratrem a sestrou, poté co jejich rodiče přišli o život při dopravní nehodě. Otec s matkou zanechali dětem jen 24 dolarů v hotovosti a statek se dvěma hypotékami. Bez středoškolského vzdělání a vyhlídek na povolání vyrostl Ennis těžkou prací a ve strádání. Zasnoubil se s Almou Beersovou a šetří peníze na zakoupení malého kusu půdy. Když se na jaře 1963 uchází o místo u zprostředkovatelské agentury pro zemědělský personál, má již ranou část života za sebou. Zakotví jako pastýř v jednom wyomingském podniku zabývajícím se chovem ovcí, kde se seznámí se stejně starým Jackem Twistem. Jack pracuje na Zkrocené hoře již druhý rok. Tento dobře vypadající tmavovlasý muž s živým smíchem horuje pro vše, co souvisí s rodeem. Oba přebírají tisíc bahnic s jejich jehňaty a vydávají se nahoru na pastviny nad hranici lesa.

Zatímco Ennis zůstává v táboře, musí Jack noci trávit u ovcí a několik hodin denně pendlovat mezi táborem a pastvinami. Oba mladí muži jsou stejného rázu a rychle se spřátelí, když se u táborového ohně baví o koních, rodeu a rvačkách. Oba začínají s respektem naslouchat jeden druhému a těší se ze společníka, kterého by se ani jeden nenadál. Ennis dokonce převezme Jackovy nepříjemné hlídky a nakonec sám pendluje mezi pastvinami a táborem. Z přátelství se však vyvine něco víc, když je Ennis jednoho dne příliš opilý, aby se vydal zpět k pasoucím se ovcím, a stráví noc v táboře s Jackem. Nemluví o sexu a odbývají jej jako jednorázovou záležitost, když k němu dojde. Samozřejmě není podle jejich vlastních slov ani jeden homosexuální, ale přesto brzy zapomenou na ovce a nejen v noci ve stanu, nýbrž i ve dne a večer v záři ohně se věnují společnému sexu. Když pak v srpnu shánějí stáda z hory dolů, cítí se Ennis sklíčeně, protože se musí odloučit od Jacka.

Ennis se vrací zpět k Almě, s níž je zasnouben, a po třech měsících se s ní ožení a odstěhuje do města Rivertonu v Utahu. O čtyři roky později má Ennis s Almou dvě dcery a na svého starého přítele Jacka již vlastně zapomněl, když dostane dopis o Jackově brzkém příjezdu do Rivertonu. Ennis se nemůže shledání se svým přítelem dočkat a nasadí si svůj nejlepší klobouk. Podlehnou své vášni a při setkání se políbí, nic nedbajíce na to, že Alma svého muže pozoruje s Jackem z příšeří schodiště. Jack jezdil v Texasu na býcích a oženil se s Lureen (ztvárněnou Anne Hathawayovou), dcerou bohatého průmyslníka. Je otcem osmiměsíčního syna, jak s hrdostí oznámí. Přesto se oba opijí a skončí nakonec v nejbližším motelu. Ennis a Jack se navzájem milují, ale neodváží se k tomu kroku, aby opustili ženy a děti a navázali společný vztah. Především Ennis je proti společné budoucnosti, protože si ještě přesně vybavuje zážitek z dětství, kdy byl jeden homosexuální statkář kvůli svému životu s jiným utýrán k smrti. Dohodnou se proto, že odteď se budou pravidelně setkávat, a dvakrát ročně spolu tráví čas na údajných rybářských výletech. Alma o jejich tajemství ví, mimoto jí vadí, že pořád musí k Ennisovu skrovnému příjmu vydělávat navíc. Když je dcerám sedm a devět let, nechá se s Ennisem rozvést a bere si obchodníka s potravinami z Rivertonu, pro kterého celé roky pracovala.

Ennis brzy opět přijme práci na statku a stěhuje se napříč Wyomingem. V následujících letech se Ennis a Jack potkávají sporadicky a podnikají výlety do liduprázdných hor. Ale čas jim plyne a zejména Jack je nešťastný z jejich situace. Tak dojde v roce 1983, dvacet let po jejich prvním setkání, při společném výletu ke sporu; poté se Jack dozví, že jejich další setkání s Ennisem se bude muset odložit. Oba se nicméně rozejdou v dobrém. O několik měsíců se Ennis dozví o Jackově smrti: při poruše na automobilu ho prý ráfek pneumatiky, kterou chtěl napumpovat, udeřil do obličeje. Zemřel ve věku 39 let. Ennis si vzpomene na starý příběh z dětství a není si jist, zda Jack zemřel přirozenou smrtí.

Jede za Jackovými rodiči do Lightning Flat, aby vyplnil poslední přání svého přítele a rozsypal jeho popel na Zkrocené hoře. Dozvídá se, že Jack navštěvoval rodiče každý rok a vždy se zmiňoval, že se hodlá rozvést a že chce s Ennisem nedaleko vybudovat srub a obhospodařovat statek rodičů. Několik měsíců před svou smrtí se však rozhodl s jedním sousedem z Texasu dlouho plánovaný sen uskutečnit a Ennis pochopí, že Jackova smrt pravděpodobně nebyla nehoda. V Jackově starém pokoji objeví pod jednou košilí svého přítele, kterou měl na sobě při jejich prvním setkání, svou starou košili, kterou postrádal od léta na Zkrocené hoře – Jack ji nosil na sobě. Na konci Jackův otec odmítne Ennisovi dovolit rozptýlit Jackův popel na Zkrocené hoře. O pár týdnů později si Ennis koupí pohlednici, na které je obraz Zkrocené hory, a připíchne si ji na stěnu svého obytného vozu, pod ni pak zavěsí ony dvě staré košile. V té době se Ennis se snaží překonat bolest ze smrti milovaného.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Heath Ledger Ennis Del Mar
Jake Gyllenhaal Jack Twist
Randy Quaid Joe Aguirre
Michelle Williamsová Alma Beers Del Mar
Anne Hathawayová Lureen Newsome Twist
Linda Cardellini Cassie Cartwright
Anna Farisová Lashawn Malone
David Harbour Randall Malone
Roberta Maxwell paní Twist
Peter McRobbie John Twist
Kate Mara Alma Del Mar Jr.
Scott Michael Campbell Monroe
Graham Beckel L.D Newsome

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Film vydělal 83 milionů dolarů v Severní Americe a 95 milionů dolarů v ostatních oblastech, celkově tak vydělal 178 milionů dolarů po celém světě. Rozpočet filmu činil 14 milionů dolarů.[5] V Severní Americe byl uveden limitovaně 9. prosince 2015 a z pěti kin vydělal za víkend 547 425 dolarů, poté byl uveden do více kin v lednu. Za první víkend vydělal 185 tisíc dolarů.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Film získal pozitivní recenze od kritiků. Na recenzní stránce Rotten Tomatoes získal z 236 započtených recenzí 87 procent. Na serveru Metacritic snímek získal z 41 recenzí 87 bodů ze sta. Na Česko-Slovenské filmové databázi je snímek oceňován na 79%.

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Ocenění Kategorie Nominovaný Výsledek
Oscar Nejlepší film Diana Ossana a James Schamus nominace
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
Nejlepší původní hudba Gustavo Santaolalla vítězství
Nejlepší kamera Rodrigo Prieto nominace
African-American Film Critics Association Nejlepších deset filmů Zkrocená hora vítězství
American Cinema Editors Nejlepší střih Geraldine Peroni a Dylan Tichenor nominace
Americký filmový institut Nejlepších deset filmů Zkrocená hora vítězství
American Society of Cinematographers Nejlepší kamera (film) Rodrigo Prieto nominace
Austin Film Critics Association Nejlepších deset filmů Zkrocená hora vítězství
Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
Australian Film Institute Awards Mezinárodní ocenění pro nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger vítězství
Filmová cena Britské akademie Nejlepší film Diana Ossana a James Schamus vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal vítězství
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
Nejlepší kamera Rodrigo Prieto nominace
Nejlepší střih Geraldine Peroni a Dylan Tichenor nominace
Nejlepší filmová hudba Gustavo Santaolalla nominace
BMI Awards Nejlepší hudba vítězství
Bodil Awards Nejlepší americký film Zkrocená hora nominace
Boston Society of Film Critics Nejlepší film vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger 2. místo
Nejlepší kamera Rodrigo Prieto 2. místo
Casting Society of America Nejlepší casting – drama Avy Kaufman vítězství
Chicago Film Critics Association Nejlepší film Brokeback Mountain nominace
Nejlepší režie Ang Lee nominace
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
Nejlepší scénář Larry McMurtry a Diana Ossana nominace
Nejlepší původní hudba Gustavo Santaolalla vítězství
Nejlepší kamera Rodrigo Prieto vítězství
César Nejlepší zahraniční film Zkrocená hora nominace
Critics' Choice Movie Awards Nejlepší film vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová vítězství
Nejlepší scénář Larry McMurtry a Diana Ossana nominace
Nejlepší skladatel Gustavo Santaolalla nominace
Nejlepší skladba „A Love That Will Never Grow Old“ ( Emmylou Harris) nominace
Dallas–Fort Worth Film Critics Association Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger 2. místo
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal 3. místo
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová 2. místo
Nejlepší scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
Nejlepší kamera Rodrigo Prieto vítězství
Donatellův David Nejlepší cizojazyčný film Ang Lee nominace
Directors Guild of America Awards Nejlepší režie (film) vítězství
Dublin Film Critics' Circle Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee 3. místo
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger 2. místo
Evropské filmové ceny Mezinárodní ocenění Ang Lee nominace
Florida Film Critics Circle Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
Nejlepší kamera Rodrigo Prieto vítězství
Mediální cena GLAAD Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Zlatý glóbus Nejlepší film (drama) vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (drama) Heath Ledger nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
Nejlepší scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
Nejlepší původní hudba Gustavo Santaolalla nominace
Nejlepší filmová píseň „A Love That Will Never Grow Old“ (Gustavo Santaolalla, Bernie Taupin, a Emmylou Harris) vítězství
Golden Trailer Awards Nejlepší romantický film Zkrocená hora nominace
Gotham Awards Nejlepší film nominace
Nejlepší obsazení Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Michelle Williamsová, Anne Hathawayová, Randy Quaid a Anna Faris nominace
Cena Grammy Nejlepší soudtrack Gustavo Santaolalla nominace
Hollywood Film Awards Objev roku Jake Gyllenhaal vítězství
Nejlepší casting Avy Kaufman vítězství
Independent Spirit Awards Nejlepší film James Schamus a  Diana Ossana vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
London Film Critics Circle Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší scénář Larry McMurtry a Diana Ossana nominace
Los Angeles Film Critics Association Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger 2. místo
Filmová cena MTV Nejlepší výkon Jake Gyllenhaal vítězství
Nejlepší polibek Jake Gyllenhaal a Heath Ledger vítězství
National Board of Review Nejlepších deset filmů Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal vítězství
National Society of Film Critics Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger 3. místo
New York Film Critics Circle Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger vítězství
New York Film Critics Online Nejlepších deset filmů Zkrocená hora vítězství
Nikkan Sports Film Awards Nejlepší cizojazyčný film Ang Lee vítězství
Online Film Critics Society Nejlepší film Zkrocená hora nominace
Nejlepší režie Ang Lee nominace
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
Nejlepší původní hudba Gustavo Santaolalla vítězství
Nejlepší kamera Rodrigo Prieto nominace
Producers Guild of America Awards Nejlepší film James Schamus a Diana Ossana vítězství
San Diego Film Critics Society Body of Work award Jake Gyllenhaal vítězství
San Francisco Film Critics Circle Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger vítězství
Santa Barbara International Film Festival Ocenění za neuvěřitelný výkon vítězství
Satellite Awards Nejlepší film (drama) Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (drama) Heath Ledger nominace
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal nominace
Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana nominace
Nejlepší původní hudba Gustavo Santaolalla nominace
Nejlepší původní skladba „A Love That Will Never Grow Old“ (Gustavo Santaolalla, Bernie Taupin, a Emmylou Harris) vítězství
Nejlepší střih Geraldine Peroni a Dylan Tichenor vítězství
Screen Actors Guild Awards Nejlepší obsazení Linda Cardellini, Anna Faris, Jake Gyllenhaal, Anne Hathawayová, Heath Ledger, Randy Quaid a Michelle Williamsová nominace
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Jake Gyllenhaal nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
St. Louis Gateway Film Critics Association Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger vítězství
Nejlepší scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství
USC Scripter Awards Nejlepší scénář nominace
Vancouver Film Critics Circle Nejlepší film Zkrocená hora vítězství
Nejlepší režie Ang Lee vítězství
Venice International Film Festival Zlatý lev vítězství
Washington D.C. Area Film Critics Association Nejlepší film Zkrocená hora nominace
Nejlepší režie Ang Lee nominace
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Heath Ledger nominace
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Michelle Williamsová nominace
Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana nominace
World Soundtrack Awards Nejlepší původní hudba Gustavo Santaolalla nominace
Nejlepší píseň napsaná přímo pro film „A Love That Will Never Grow Old“ (Gustavo Santaolalla, Bernie Taupin, a Emmylou Harris) nominace
Ocenění diváků Gustavo Santaolalla vítězství
Writers Guild of America Awards Nejlepší adaptovaný scénář Larry McMurtry a Diana Ossana vítězství

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brokeback Mountain (2005)-Box Office Mojo [online]. Box Office Mojo [cit. 2009-01-03]. Dostupné online. 
  2. Dostupné online.
  3. Brokeback Mountain (2005): Release Info [online]. IMDb [cit. 2022-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. http://www.imdb.com/title/tt0860382/
  5. Brokeback Mountain [online]. [cit. 2017-12-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zlatý glóbus za nejlepší film (drama)
Předchůdce:
Letec
2005
Zkrocená hora
Nástupce:
Babel