Anthony Quinn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anthony Quinn

Anthony Quinn, vlastním jménem Antonio Rudolfo Oaxaca Quinn, (21. dubna 1915, Chihuahua, Mexiko3. června 2001, Boston, USA) byl mexicko-americký herec, malíř a scenárista, dvojnásobný držitel ceny Americké filmové akademie Oscar.

Narodil se irskému otci a mexické matce aztécké národnosti. Ačkoliv se narodil v Mexiku a po matce byl mexický Indián, vyrůstal v městečku Boyle Heights nedaleko od Los Angeles. Jeho rodiče bojovali na počátku 20. století v mexické občanské válce na straně vzbouřeneckého generála Pancho Villy a po jeho pádu museli uprchnout do USA. Otec si našel práci kulisáka v hollywoodských ateliérech. Nicméně předčasně zahynul při autonehodě a malý Anthony musel živit rodinu sám. Pracoval v různých pomocných dělnických povoláních a toužil stát se profesionálním boxerem. Nicméně měl jak výtvarné tak i hudební umělecké nadání, takže vystupoval s orchestrem při bohoslužbách. Pro studium architektury na vysoké škole se potřeboval zdokonalit v angličtině a proto se přihlásil do hereckého kurzu, což se mu stalo osudným. Herectví se mu postupně velmi zalíbilo.

Pro svůj exotický vzhled byl v americkém filmu velmi často využíván do rolí zločinců mexického nebo indiánského původu, dále do rolí tajemných cizinců, drsných revolucionářů a všelijakých zloduchů. Velmi často hrál ve westernech a dobrodružných či kriminálních filmech. Zpočátku vystupoval pouze v malých a vedlejších rolích, nicméně se postupně vypracoval v uznávanou a obdivovanou hollywoodskou hvězdu.

Měl syna Francesca, který byl taktéž hercem.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)

(česky)