Lawrence z Arábie (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lawrence z Arábie
plakát k filmu
plakát k filmu
Základní informace
Původní názevLawrence of Arabia
Země původuSpojené království
Jazykyangličtina
arabština
turečtina
Délka216 minut
Žánrydobrodružný, válečný, drama
PředlohaSeven Pillars of Wisdom
ScénářRobert Bolt
Michael Wilson
RežieDavid Lean
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePeter O'Toole
Omar Sharif
Alec Guinness
Anthony Quinn
Jack Hawkins
José Ferrer
Anthony Quayle
Claude Rains
ProdukceSam Spiegel
HudbaMaurice Jarre
KostýmyPhyllis Dalton
StřihAnne V. Coates
Výroba a distribuce
Premiéra10. prosince 1962
Produkční společnostHorizon Pictures
DistribuceColumbia Pictures
Rozpočet15 000 000 $
Tržby70 260 531 $
OceněníCena cechu amerických režisérů
Lawrence z Arábie na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lawrence z Arábie (v originále Lawrence of Arabia) je britské dobrodružné drama, které režíroval David Lean. Hlavními herci filmu jsou Peter O'Toole, Omar Sharif, Anthony Quinn, Jack Hawkins, José Ferrer, Anthony Quayle a Claude Rains. Film měl premiéru ve Velké Británii 10. prosince 1962. Film je nejen válečným žánrem, ale i subtilní studií charakterů. Zachycuje grandiózní vizi jednoho Angličana T.E. Lawrence, přicházejícího ze zcela jiného světa a kultury, jehož snaha splynout s místními syny pouště končí rovněž velkolepým ztroskotáním. Film získal celkově sedm Oscarů – Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší kamera, Nejlepší výprava, Nejlepší střih, Nejlepší zvuk a Nejlepší hudba.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Osmadvacetiletý archeolog a důstojník je roku 1916 vyslán z hlavního anglického stanu v Káhiře k beduínům. Spojí se s místním panovníkem Fajsalem, sjednotí znesvářené kmeny z okolních oblastí a táhne s nimi pouští. S materiální podporou anglické armády vede Lawrence arabské povstání ve stylu guerillové války. Padne ovšem – v převleku za beduína – do rukou tureckého guvernéra města Dera, který jej nechá mučit. Psychicky zlomený Lawrence přebírá až po dlouhém přemlouvání opět úlohu velitele Arabů. Před dobytím Damašku způsobí ukrutné a nesmyslné krveprolití v tureckých řadách. Jeho vize svobodné Arábie nakonec zkrachuje jednak kvůli rozporům mezi kmeny, jednak kvůli politickým zájmům Anglie a Francie. Zklamaný se vrací do své vlasti.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Peter O'Toole Lawrence
Alec Guinness princ Fajsal
Anthony Quinn Auda Abu Tayi
Jack Hawkins generál Allenby
Omar Sharif šejk Ali
Anthony Quayle plukovník Brighton
Claude Rains pan Dryen

Hlavní postava Lawrence[editovat | editovat zdroj]

Peter O'Toole jako T. E. Lawrence

Hlavní postava je přednastavena v celé své rozporuplnosti: jako melancholický Angličan, opovrhující civilizací, jako místy arogantní bojovník za svobodu ve jménu Arábie, ale také jako citlivý přítel a vůdce Arabů, který se snaží vžít do situace beduínů, ale jehož vize ztroskotá na neuskutečnitelnosti této představy. Lawrence je vylíčen jako cynicky využitý nástroj anglických politických zájmů, ale také jako samozvaný spasitel beduínů. Snímek se nevyhýbá ani zachycení homosexuálních a sadomasochistických sklonů hlavního hrdiny.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Film se natáčel převážně na skutečných místech děje, čímž zprostředkovává realistický obraz jednoho z vedlejších bojišť první světové války. Dlouhé záběry z pouště, dramaticky podbarvené hudbou Maurice Jarreho, jsou nádherné a velmi působivé.

Film vznikl v letech, kdy kinematografie reagovala na výzvu televize zavedením širokoúhlých formátů a monumentální výpravou. Při premiéře měl Lawrence z Arábie 222 minut, ovšem krátce poté byl na naléhání distributora zkrácen o 20 minut a při druhém uvedení do kin v roce 1971 o dalších 15 minut. Po dlouholeté rekonstrukci producenta Roberta A. Harrise za pomocí samotného režiséra Leana, střihačky Coatesové a některých původních herců, nezbytných pro dodatečné postsynchrony, mohl být po 27 letech uveden definitivní režisérský sestřih filmu u příležitosti zahájení festivalu v Cannes roku 1989.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TÖTEBERG, Michael. Lexikon světového filmu. Praha: Orpheus, 2005. ISBN 80-903310-7-6. S. 233. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]