Podraz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podraz
The Sting (1973 alt poster).jpeg
Základní informace
Původní názevThe Sting
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka129 minut
Žánrkomedie/krimi
ScénářDavid S. Ward
RežieGeorge Roy Hill
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePaul Newman
Robert Redford
Robert Shaw
Charles Durning
ProdukceTony Bill
Michael Phillips
Julia Phillips
HudbaMarvin Hamlisch
KameraRobert Surtees
KostýmyEdit Headová
StřihWilliam Reynolds
Výroba a distribuce
Premiéra25. prosince 1973
Produkční společnostUniversal Studios
DistribuceUniversal Pictures
Rozpočet5,5 mil. US$
OceněníCena Akademie za nejlepší scénář (1972)
Oscar za nejlepší střih (1972)
Oscar za nejlepší výpravu (1972)
Oscar za nejlepší režii (1972)
cena Akademie za nejlepší originální píseň (1972)
… více na Wikidatech
Předchozí a následující díl
The Sting 2
Podraz na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podraz (anglicky The Sting) je americký komediálně-kriminální film, který se odehrává v září 1936 a líčí příběh dvou profesionálních podvodníků (Paul Newman a Robert Redford), kteří chtějí okrást mafiánského bosse (Robert Shaw).[1] Režíroval ho George Roy Hill, který už předtím Newmana a Redforda obsadil ve filmu Butch Cassidy a Sundance Kid.

Scénář Davida S. Warda je inspirován skutečnými událostmi, které popsal David Maurer v knize The Big Con: The Story of the Confidence Man.

Film je rozdělen na několik částí a je známý pro hudbu, která se v něm vyskytuje (soundtrack), zvláště pak ústřední melodii „The Entertainer“ od Scotta Joplina, kterou pro film upravil Marvin Hamlisch.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Poznámka: Film je rozdělen na sedm kapitol, které jsou oddělené krátkým zobrazením názvu kapitoly za doprovodu hudby.

Hráči (0. minuta)

Malému podvodníku Johnnymu Hookerovi (Robert Redford) z Joliet (Illinois) s komplici Lutherem Colemanem (Robert Earl Jones) a Joem Eriem (Jack Kehoe) se podaří ukrást 11 000 dolarů nicnetušící oběti. Luther poté ohlásí, že dál už krást nebude, a doporučí Hookerovi v Chicagu vyhledat jeho starého přítele Henryho Gondorffa, který ho může naučit umění velkého podvodu.

Ovšem muž, kterého okradli, se chystal peníze předat svému šéfovi, mafiánskému bossovi Doylu Lonneganovi (Robert Shaw). Na cestě domů Hookera napadne zkorumpovaný policejní poručík William Snyder (Charles Durning) a chce po něm podíl z loupeže. Hooker mu dá falešné peníze. Lonneganovi muži zabijí Luthera a Hooker se vydá do Chicaga.

Příprava/Předehra (24. minuta)

Gondorff (Paul Newman), který se schovává před FBI, zpočátku nechce riskovat nebezpečí, ale později souhlasí a začne plánovat, jak podvést Lonnegana. Sežene si k tomu spoustu pomocníků-podvodníků.

Návnada/Léčka (40. minuta)

Gondorff zařídí, aby ve vlaku Lonneganovi ukradli peněženku a jako chicagský bookmaker "Shaw" si jeho penězi zaplatí vstup do Lonneganovy soukromé hry pokeru. V ní podvádí a vyhraje nad Lonneganem 15 000 dolarů. Hooker vystupuje jako Shawův zaměstnanec "Kelly" a je poslán pro peníze (které Lonnegan neměl, protože přišel o peněženku).

Pohádka/Zápletka (67. minuta)

"Kelly" předstírá, že chce převzít místo po svém šéfovi Shawovi a přesvědčí Lonnegana, že má parťáka Lese Harmona ve Western Union, který mu může pomoci získat velké peníze v Shawově sázkové kanceláři díky sázení na již skončené dostihy. Harmon je ve skutečnosti jeden z hlavních podvodníků jménem Kid Twist. On a J. J. Singleton, další podvodník, si na chvíli "vypůjčí" opravdovou kancelář Western Union, aby napálili Lonnegana.

Telegraf/Spojení (83. minuta)

Během této doby se Johnny musí stále vyhýbat Snyderovi, který ho sleduje do Chicaga. Snydera si zavolá agent FBI Polk a nařídí mu, aby jim pomohl zatknout Gondorffa tím, že přivede Hookera, kterého pak oni donutí Gondorffa zradit.

Past/Spadla klec (93. minuta)

V této kapitole se podvodníkům podaří znemožnit Lonneganovi vsadit si částku na koně tak vysokou, že by mu výhru pak nedokázali vyplatit, tím, že ho zdrží ve frontě u sázek tak dlouho, dokud dostih nezačne. Kůň, na kterého si chtěl vsadit, vyhraje, a tak se Lonnegan přesvědčí o úspěšnosti metody.

Mezi tím Hooker začne mít poměr s místní servírkou Lorettou. Lonnegan není spokojen s prací muže, kterého najal na hledání Hookera, a tak si najme profesionálního vraha jménem Salino. (Předtím Hookera nepotkal, takže neví, že Hooker a "Kelly" jsou stejná osoba.)

Podraz (112. minuta)

Poté, co Hooker stráví s Lorettou noc, se vzbudí sám a jde do práce. Uvidí Lorettu, jak jde naproti němu. V tom se za ním objeví muž s černými rukavicemi, který zamíří pistolí v jeho směru. Kulka proletí okolo Hookera, zasáhne Lorettu do čela a usmrtí ji. Nakonec se ukáže, že jméno najatého vraha bylo "Loretta Salino". Muže s rukavicemi najal Gondorff, aby Hookera chránil.

Lonnegan přinese půl milionu dolarů, aby si vsadil na umístění koně Luckyho Dana na prvním místě, protože takové instrukce dostal od Harmona. Když dostih začne a Lonnegan si ověřuje svou sázku osobně u Harmona, ten se zděsí a řekne mu, že si měl vsadit pouze na umístění koně, protože doběhne jako druhý. Lonnegan zpanikaří, ale sázku už nemůže stornovat. Najednou do podniku vnikne FBI a Snyder a nařídí všem, aby zůstali stát na místě. Polk si stoupne před Gondorffa a pak řekne Hookerovi, že může jít. Gondorff si uvědomí zradu a střelí Hookera do zad; Polk pak zastřelí Gondorffa a nařídí Snyderovi, aby odvedl Lonnegana pryč, protože se chce vyhnout větším komplikacím. Když jsou Lonnegan a Snyder pryč, Hooker a Gondorff vstanou a všichni se začnou radovat a smát. Gondorff řekne „Polkovi“: „Prima podraz, Hickey.“ Hooker a Gondorff pak odejdou, zatímco ostatní členové Podrazu vyklízí místnost, než se Snyder a/nebo Lonnegan a jeho muži vrátí pro peníze.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Výhry[editovat | editovat zdroj]

Film získal sedm Oscarů a tři další nominace. Producentka Julia Phillips se stala první ženou, která získala Oscara za nejlepší film.[2]

Nominace[editovat | editovat zdroj]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Většina písní ze soundtracku jsou ragtimy skladatele Scotta Joplina, mezi nimi i píseň The Entertainer, kterou tento film učinil velmi známou. Pro film hudbu upravil Marvin Hamlisch, který za to získal i Oscara.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

V roce 1983 vyšlo méně úspěšné pokračování s jiným hereckým obsazením, Podraz 2. Ve stejném roce byl plánován i prequel, ale po neúspěchu druhého dílu se z projektu sešlo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Sting na anglické Wikipedii.

  1. Recenze filmu magazínu Variety; 12. prosince 1973, strana 16.
  2. NY Times: The Sting [online]. [cit. 2008-12-29]. (NY Times). Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]